Zwierzę domowe w małym mieszkaniu. O czym pamiętać, by zapewnić mu komfort?
- Adela Sobisz
- 8 października, 2024
- Porady
Domowy pupil może czuć się dobrze nawet w niewielkim mieszkaniu, dlatego mała przestrzeń nie stanowi przeszkody, by zamieszkać wraz z psem lub kotem. Jeśli jednak masz małe mieszkanie, powinieneś zadbać o odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni, by spełnić wszystkie potrzeby pupila bez rezygnowania ze swoich.
Dowiedz się, o czym pamiętać podczas urządzania małego domu dla siebie i czworonoga.
Spis Treści
ToggleMiejsce do spania dla pupila
bez względu na powierzchnię w każdym mieszkaniu powinno znaleźć się miejsce na legowisko dla psa lub kota. Każdy pupil powinien mieć bowiem miejsce przeznaczone do snu i odpoczynku w ciągu dnia. Bez niego czworonogi są bardziej zestresowane, gdyż nie mają swojego terytorium, którego nie dzielą z właścicielem. Co ważne, legowisko nie musi być duże, gdyż z powodzeniem można wykonać je z miękkiej poduszki lub niewielkiego koszyka wiklinowego wyłożonego kocykiem.
Drapak dla kota
Jeśli zdecydujesz się na przygarnięcie kota, w Twoim domu powinno się znaleźć miejsce na drapak. Koty mają silną potrzebę drapania różnych powierzchni, gdyż drapanie pozwala im stępić zbyt długie i ostre pazury. Drapak dla kota zapobiega niszczeniu mebli, ubrań i innych przedmiotów przez koty, dlatego nie powinieneś z niego rezygnować. Co ważne, nie musi on zajmować dużej powierzchni, gdyż kotu wystarcza niewielkie akcesorium mocowane do ściany lub ułożone na podłodze, by pozbyć się odruchu drapania.
Miski z mocowaniem do podłoża
W małym mieszkaniu miski z jedzeniem i wodą dla psa lub kota są narażone na częste potrącanie podczas chodzenia i wykonywania codziennych obowiązków. Aby uniknąć rozlania wody i wysypywania suchej karmy z miski, postaw na akcesoria mocowane do podłoża. Specjalna przyssawka sprawia, że miski nie przesuwają się względem podłoża i przez cały pozostają na swoim miejscu. Dzięki temu rzadziej dochodzi do rozlewania wody i zabrudzenia podłóg jedzeniem dla zwierząt.
Zamykana kuweta dla kota
Na małej powierzchni zapachy rozchodzą się wyjątkowo szybko. Dotyczy to zarówno przyjemnej woni, jak i przykrego zapachu odchodów z kuwety. Zamykana kuweta sprawia, że w domu nie odczuwa się obecności kota już od progu, nawet gdy pupil dopiero co załatwił swoje potrzeby fizjologiczne. Dodatkowo, by ograniczyć przykrą woń, możesz zdecydować się na używanie żwirku, który neutralizuje zapach odchodów. Równie dobrze możesz sięgnąć po dodatkowy preparat blokujący przykrą woń, np. w postaci granulek, które dosypuje się do żwirku w kuwecie.
Akcesoria do pielęgnacji pupila w jednym miejscu
Jeśli masz niewiele miejsca w domu, nie możesz zrezygnować z akcesoriów do pielęgnacji pupila, lecz możesz zadbać o ich uporządkowanie, by nie zagracały powierzchni. W jednej pojemnej szufladzie lub szafce bez trudu zmieścisz akcesoria takie jak: ubranka dla psa, szczotki do czesania sierści, zabawki, smycze i obroże. Dzięki temu wszystko będziesz mieć pod ręką.
Transporter dla zwierząt domowych
Niezbędnym akcesorium dla właścicieli domowych zwierząt jest transporter. W małym mieszkaniu możesz postawić na składany transporter, który bez trudu zmieści się w szafie lub w niedużym pawlaczu. Jednocześnie zadbaj, by rozmiar transportera odpowiadał wielkości czworonoga, by zapewnić mu bezpieczeństwo i komfort podczas wizyty u weterynarza lub podróży.
- Kiedy jest Dzień Królika?
- Kiedy jest Dzień Nauczyciela?
- Dzień Cioci i Wujka – kiedy jest obchodzony?
- Międzynarodowy Dzień Przyjaźni – kiedy jest obchodzony?
- Dzień Rodzeństwa – kiedy jest obchodzony dzień Brata i Siostry?
- Dzień Strażaka – kiedy jest obchodzony?
- Meble dla dzieci – jakie cechy powinny mieć modne i dobre jakościowo projekty?
- Dzień Najlepszego Przyjaciela – kiedy przypada?
- Dzień Pluszowego Misia – kiedy przypada?
- Piżamka istotnym elementem dziecięcej garderoby