Zmiany skórne u dzieci i niemowląt
- Adela Sobisz
- 21 września, 2023
- Dziecko Zdrowie
Zastanawiasz się, czy krostki, bąble lub inne zmiany skórne u Twojego dziecka są normalne, czy może wymagają konsultacji z lekarzem? Zdobywanie wiedzy o wykwitach skórnych to ważna część bycia rodzicem, a także skuteczny sposób na zmniejszenie stresu związanego ze zdrowiem malucha.
Sprawdź, co warto wiedzieć o zmianach na skórze dzieci i niemowląt.
Spis Treści
ToggleRodzaje pojawiających się wykwitów skórnych
Na ciele dziecka mogą pojawić się różnego rodzaju zmiany skórne. Umiejętność szybkiego rozpoznania objawów popularnych chorób i innych nieprawidłowości jest bardzo ważne. W ten sposób rodzic może szybko się zorientować, że potrzebna może być pomoc specjalisty. Czas zatem poznać rodzaje wykwitów skórnych, które często można spotkać u dzieci i niemowląt.
Potówki
Potówki są dość częstymi zmianami na skórze dzieci i niemowląt. Powodem ich pojawienia się jest zazwyczaj przegrzanie organizmu, co prowadzi do zablokowania kanalików potowych. W rezultacie na ciele malucha można zobaczyć białe, wypukłe krostki z przezroczystym płynem. Przeważnie potówki wyskakują na plecach, szyi i karku, ale mogą też pojawić się w innych miejscach.
AZS (Atopowe Zapalenie Skóry)
Atopowe Zapalenie Skóry to przewlekła choroba. Do jej charakterystycznych objawów należą świąd oraz łuszczenie się skóry, która staje się sucha i zaczerwieniona. Dodatkowo mogą pojawić się zmiany na skórze w zgięciach kończyn. AZS może ujawnić się w pierwszych miesiącach życia lub później i wymaga regularnej pielęgnacji oraz opieki medycznej.
Różyczka
Różyczka to łagodna choroba wirusowa, która objawia się plamistą lub plamisto-grudkową wysypką o różowym zabarwieniu. Na początku najczęściej zmiany pojawiają się za uszami i na czole, a następnie mogą przejść również na nogi, ręce i tułów. U dzieci ma zazwyczaj łagodny przebieg i występuje rzadko ze względu na program szczepień.
Ospa wietrzna
Ospa wietrzna to choroba wirusowa, do której zakażeniem często dochodzi właśnie w okresie dziecięcym. Dość łatwo można ją rozpoznać po specyficznych objawach w postaci wysypki, która stopniowo rozprzestrzenia się po ciele. Zmiany mają charakter swędzących pęcherzyków, które z czasem zamieniają się w strupki. U dzieci przebieg ospy wietrznej jest łagodny i przeważnie nie wymaga leczenia.
Pokrzywka
Pokrzywka to wysypka, która może pojawić się na skórze dziecka w wyniku alergii, leków, zakażenia pasożytami lub innych przyczyn. Na ciele można zaobserwować bąble oraz zaróżowione wykwity skórne, które mogą piec i swędzieć. W leczeniu stosuje się głównie leki antyhistaminowe.
Trądzik niemowlęcy
Występowanie pryszczy lub krostek na skórze niemowląt może oznaczać trądzik niemowlęcy. Spowodowany jest zmianami hormonalnymi i zazwyczaj mija samoistnie. Ta dolegliwość pojawia się głównie u chłopców.
Wysypka alergiczna
Wysypka alergiczna może pojawić się na skórze dziecka w reakcji na alergeny w diecie lub w wyniku kontaktu ze skórą. Objawia się czerwonymi, swędzącymi plamami lub bąblami. Takie zmiany skórne u dzieci zazwyczaj warto skonsultować ze specjalistą i wykonać testy pozwalające na ustalenie, co uczula malucha.
Zmiany skórne u dziecka – na co zwrócić uwagę?
Nie wszystkie zmiany na skórze dziecka powinny być przyczyną niepokoju. Istnieje jednak szereg sygnałów alarmowych, na które warto zwrócić uwagę w przypadku zaobserwowania wykwitów skórnych. Przede wszystkim należy przyjrzeć się dziecku bliżej, jeśli skarży się na intensywne swędzenie. Jeśli maluch często się drapie i jest niespokojny, to z pozoru niewinna wysypka może w rzeczywistości być poważniejszym problemem. Może przykładowo oznaczać AZS u niemowlaka.
Należy też przyglądać się rozwojowi zmian. Zaniepokoić powinno zwłaszcza szybkie rozprzestrzenianie się wykwitów na ciele dziecka, a także nabieranie przez krostki i inne wypryski nietypowych kolorów i kształtów. Warto także co jakiś czas sięgnąć po termometr i sprawdzić temperaturę ciała pociechy. Istotną kwestią jest ponadto zachowanie dziecka. Jeśli nagle staje się marudne, nerwowe lub płaczliwe, to być może zmiany skórne są bardziej dolegliwe, niż mogłoby się z pozoru wydawać. Dotyczy to zwłaszcza niemowląt, które nie mówią i nie mogą wprost powiedzieć, czy coś je boli.
Zmiany skórne u dziecka – kiedy udać się do lekarza?
Niekiedy wykwity skórne u dziecka mogą wymagać konsultacji z lekarzem. Rodzic powinien wybrać się do specjalisty zawsze, gdy ma wątpliwości dotyczące stanu zdrowia malucha z powodu niepokojących objawów. Pomocy medycznej na pewno należy poszukać, jeśli wysypce lub innym zmianom towarzyszy wysoka gorączka, zwłaszcza jeśli trudno ją zbić i utrzymuje się przez kilka dni. Ponadto do lekarza należy się udać, jeśli pojawią się objawy wskazujące na AZS, łojotokowe zapalenie skóry u niemowlaka lub inne nieprzyjemne choroby wymagające leczenia.
Podstawą do wizyty w przychodni mogą być wykwity, które powodują u malucha drażliwość, trudności z oddychaniem lub inne niepokojące objawy. Specjaliści zalecają konsultację medyczną również u dzieci, u których wysypka utrzymuje się przez dłuższy czas i nie znika pomimo stosowania popularnych domowych metod na złagodzenie dolegliwości. Może to bowiem wskazywać na obecność poważniejszej choroby, która może mieć przewlekły charakter.
Zmiany skórne u dziecka, które są normą i nie wymagają konsultacji lekarskiej
Skóra dzieci i niemowląt jest wrażliwa i często mogą pojawiać się na niej zmiany, które nie wymagają konsultacji lekarskiej. Z całą pewnością warto wiedzieć, w jakich przypadkach można zaoszczędzić dziecku stresujących badań. Przykładowo suche plamy na skórze u dziecka nie muszą od razu oznaczać AZS. Mogą być związane np. z niedostatecznym nawilżeniem. Jeśli szybko znikną po zastosowaniu odpowiednich kosmetyków, to zdecydowanie nie trzeba umawiać wizyty u specjalisty.
Inne zmiany skórne, które nie wymagają konsultacji lekarskiej, to pryszcze niemowlęce. Małe grudki na twarzy dziecka przeważnie mijają samoistnie. Podobnie wygląda sytuacja z potówkami, które po wdrożeniu odpowiedniej higieny i utrzymywaniu właściwej temperatury ciała dziecka powinny zniknąć w ciągu 3-4 dni. W przypadku pojawienia się niewielkich zmian w kolorze skóry również warto poczekać, ponieważ mogą to być po prostu pieprzyki, piegi lub niegroźne plamki. Spotkania z lekarzem nie wymagają też przeważnie reakcje alergiczne na kosmetyki, ponieważ może wystarczyć zaprzestanie ich używania.
- Kiedy jest Dzień Królika?
- Kiedy jest Dzień Nauczyciela?
- Dzień Cioci i Wujka – kiedy jest obchodzony?
- Międzynarodowy Dzień Przyjaźni – kiedy jest obchodzony?
- Dzień Rodzeństwa – kiedy jest obchodzony dzień Brata i Siostry?
- Dzień Strażaka – kiedy jest obchodzony?
- Meble dla dzieci – jakie cechy powinny mieć modne i dobre jakościowo projekty?
- Dzień Najlepszego Przyjaciela – kiedy przypada?
- Dzień Pluszowego Misia – kiedy przypada?
- Piżamka istotnym elementem dziecięcej garderoby