Ząbkowanie u dzieci – objawy, ile trwa i jak pomóc dziecku?
- Adela Sobisz
- 4 października, 2023
- Dziecko Zdrowie
Ząbkowanie to naturalny proces rozwoju, który może być dla niemowlaka dość trudny. Jednak z odpowiednią wiedzą i troską rodziców można złagodzić ból i pomóc dziecku przejść przez ten etap bez większych problemów. Dowiedz się więcej o ząbkowaniu u dzieci, jego objawach i sposobach radzenia sobie z bolesnymi dolegliwościami.
Spis Treści
ToggleKiedy zaczyna się ząbkowanie u dzieci?
Ząbkowanie to bardzo indywidualny proces, który u każdego dziecka może rozpocząć się w nieco innym momencie życia. Należy pamiętać, że niemowlęta rozwijają się w różnym tempie. Z tego powodu tak ważne jest uważne obserwowanie zachowania pociechy. Wcześniejsze lub późniejsze ząbkowanie nie powinno być powodem do zmartwień.
Pierwsze objawy ząbkowania u niektórych dzieci mogą pojawić się już w 2. miesiącu życia, czyli często na długo przed pojawieniem się pierwszych zębów. Co ciekawe, istnieją przypadki maluchów, które urodziły się już z zębami lub uzębienie pojawiło się u nich jeszcze przed 2. miesiącem życia. Taka sytuacja może wynikać z zaburzeń hormonalnych, infekcji w czasie ciąży, niedoborów witamin, predyspozycji genetycznych i wielu innych czynników.
Przeważnie proces wyrzynania się ząbków przypada jednak u niemowląt na okres pomiędzy 4. i 7. miesiącem życia. Może jednak zdarzyć się tak, że maluch zacznie ząbkować dopiero po ukończeniu pierwszego roku życia. Do lekarza należy udać się w sytuacji, gdy u dziecka nie wystąpiło ząbkowanie do 18. miesiąca życia.
Ząbkowanie u dzieci – jakie są pierwsze objawy?
Pierwsze objawy ząbkowania mogą być dość subtelne, ale istnieją pewne sygnały, na które warto zwrócić uwagę. Oto kilka typowych oznak ząbkowania u niemowlaka:
- Ślinienie: Dziecko może zacząć wydzielać większą ilość śliny niż zwykle. Jest to związane z tym, że ślina pomaga łagodzić podrażnione dziąsła.
- Gryzienie i ssanie: Niemowlę może chętniej gryźć różne przedmioty lub próbować ssać palce. W ten sposób próbuje złagodzić bolesne dolegliwości.
- Zaczerwienione i opuchnięte dziąsła: Jednym z pierwszych widocznych objawów ząbkowania są zmiany w jamie ustnej. Zaczerwienieniu i opuchliźnie dziąseł mogą dodatkowo towarzyszyć swędzenie, ból i wrażliwość na dotyk.
- Rozdrażnienie: Maluch może stać się bardziej drażliwy, płaczliwy i niecierpliwy. Ma to związek z bólem, który powoduje wyrzynanie zębów.
- Podwyższona temperatura: Substancja wydzielająca się przy ząbkowaniu może powodować wzrost temperatury ciała dziecka. Zazwyczaj temperatura nie przekracza jednak 38 stopni Celsjusza.
- Zmiany w apetycie: Niektóre dzieci mogą stracić apetyt z powodu bólu. Niekiedy dzieje się odwrotnie i maluch ma większy apetyt, ponieważ poprzez żucie i gryzienie próbuje złagodzić ból.
- Problemy ze snem: Ból i dyskomfort towarzyszące ząbkowaniu mogą utrudniać dziecku zasypianie. W niektórych przypadkach mogą też powodować wybudzanie się ze snu.
Jakie są inne objawy bolesnego ząbkowania?
Każde dziecko przechodzi ząbkowanie w nieco inny sposób. Jest to tak samo indywidualna kwestia jak to, ile trwa wyrzynanie zębów i kiedy się zaczyna. Na dodatek objawy różnią się w zależności od etapu ząbkowania. U niektórych maluchów proces formowania się pierwszych zębów może być niemal bezobjawowy, u innych mogą pojawić się wspomniane wcześniej dolegliwości, choć nie zawsze jednocześnie. Na ząbkowanie może jednak wskazywać również szereg innych objawów.
Jedną z dość nietypowych oznak wyrzynania się ząbków może być biegunka. W przypadku takiej dolegliwości, wymiotów, kaszlu, kataru lub chrypki warto skonsultować się z lekarzem. Osłabiony ząbkowaniem organizm dziecka jest bowiem bardziej podatny na różnego rodzaju infekcje. Niekiedy rodzice ząbkujących maluchów zauważają też łagodną wysypkę wokół ust, pocieranie okolicy policzka, łapanie się za ucho czy też krwawienie w okolicy dziąseł.
Jak wyglądają dziąsła przy ząbkowaniu?
Ząbkowanie to proces, który dość łatwo można rozpoznać po zmianach na dziąsłach dziecka. Dziąsła malucha mogą być rozpulchnione, opuchnięte, zaczerwienione lub nawet sine. Dodatkowo może wystąpić niewielkie krwawienie, które jest spowodowane przez zęby wychodzące z dziąseł. Poniżej możesz sprawdzić, jak wyglądają dziąsła podczas procesu ząbkowania:
Wyrzynanie zębów – ile trwa?
Proces wyrzynania zębów jest niezwykle zróżnicowany i indywidualny. Na ogół pierwsze zęby u niemowlaka zaczynają pojawiać się między 4. a 7. miesiącem życia dziecka. W pierwszej kolejności przeważnie wychodzą dolne siekacze. Następnie stopniowo wyrastają kolejne ząbki, czyli pozostałe siekacze, kły i trzonowce. Cały proces ząbkowania przeważnie trwa do 31. miesiąca życia, a każdy etap może być inny pod względem trwania i intensywności objawów. Co ciekawe, każdy z zębów potrzebuje około 2 miesięcy, aby od momentu wyczuwania go przez dziąsło utworzyła się korona. W procesie ząbkowania ważne jest zatem, aby zachować cierpliwość i pomóc dziecku przejść przez ten etap życia w możliwie najmniej bezbolesny sposób.
Bolesne wychodzenie zębów u niemowlaka – jak pomóc i złagodzić ból?
Ząbkowanie objawy może mieć naprawdę różne. Większość z nich powoduje niestety ból lub dyskomfort, które mogą skutecznie pogorszyć samopoczucie malucha. Z tego powodu warto poznać skuteczne sposoby na łagodzenie nieprzyjemnych dolegliwości związanych z wyrzynaniem się zębów. Rodzice od lat sięgają po takie metody jak:
- Gryzak: Gryzienie przynosi ulgę podczas ząbkowania. Podawanie maluchowi gryzaka może sprawić, że nie będzie sięgać po inne, niekoniecznie bezpieczne i czyste przedmioty.
- Chłodzenie: Chłodzenie może pomóc w łagodzeniu bólu. Dziecku można podawać np. schłodzone gryzaki, owoce lub chrupki. Niekiedy mogą sprawdzić się także zimne okłady np. kompresy lub schłodzona pieluszka tetrowa.
- Masowanie dziąseł: Delikatny masaż dziąseł może przynieść dziecku ulgę. Możesz to zrobić czystym palcem owiniętym gazikiem lub specjalną silikonową nakładką na palec.
- Płukanki z rumianku: Rumianek jest bezpiecznym ziołem dla dzieci i może być stosowany już od 2. tygodnia życia. Warto płukać buzię malucha naparem z rumianku, ponieważ zioło łagodzi ból, działa przeciwzapalnie i uspokaja.
- Bliskość rodzica: Ząbkowanie u niemowląt często powoduje rozdrażnienie, na które najlepszym lekarstwem bywa po prostu bliskość rodzica. Dziecko może uspokoić się dzięki trzymaniu go na rękach, śpiewaniu kołysanek, przytulaniu i odwracaniu uwagi od bolesnych dolegliwości.
Co na ząbkowanie u niemowlaka?
Każde dziecko jest inne, dlatego różne metody mogą działać w różnym stopniu. To, co działa u jednego malucha, niekoniecznie zadziała u innego. Dlatego warto eksperymentować, aby znaleźć najlepszy sposób na złagodzenie bólu związanego z ząbkowaniem u Twojego dziecka. Jeśli jednak typowe domowe sposoby nie pomagają, to warto sięgnąć po środki z apteki i pomoc lekarza.
Wielu rodziców na ząbkowanie u niemowlaka stosuje żele i kremy, które zostały stworzone specjalnie z myślą o tym etapie życia dziecka. Takie specyfiki często mają działanie chłodzące i przeciwbólowe. Przed rozpoczęciem stosowania warto skonsultować się z lekarzem i postępować zgodnie z jego zaleceniami oraz informacjami podanymi w ulotce. Różnego rodzaju maści można nakładać bezpośrednio na dziąsła lub umieścić ich niewielką ilość np. na smoczku. Zaleca się robienie tego palcem owiniętym gazikiem. Należy też zachować ostrożność, ponieważ błona śluzowa niemowlęcia jest bardzo delikatna i wrażliwa na urazy.
W przypadku wyjątkowo bolesnego przechodzenia ząbkowania można zdecydować się na podanie dziecku leków przeciwbólowych. Należy jednak wybrać środki, które mogą być podawane niemowlętom. W tym celu najlepiej udać się do lekarza, który przepisze odpowiednie produkty.
Dodatkowo warto rozważyć wprowadzenie leków, które wspomagają regenerację dziąseł. W ten sposób można nie tylko złagodzić uciążliwe dolegliwości, ale także uniknąć różnego rodzaju infekcji spowodowanych przez bakterie przedostające się do niezagojonych dziąseł. W aptekach są też dostępne syropy, czopki i inne środki, które działają przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.
W przypadku zauważenia jakichkolwiek nietypowych objawów, które towarzyszą ząbkowaniu, warto udać się do lekarza. Dotyczy to w szczególności dolegliwości, które przy nasileniu mogą stanowić zagrożenie dla życia dziecka. Do takich problemów można zaliczyć m.in. gorączkę, biegunkę czy też wymioty, zwłaszcza jeśli utrzymują się dłużej niż 3 dni.
- Amelia – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Weronika – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Nikodem – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Natalia – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Karol – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Artur – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Zofia – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Monika – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Hanna – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Krzysztof – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny