Test ciążowy – kiedy powinno się go wykonać?
- Adela Sobisz
- 20 września, 2023
- Ciąża
Domowe testy ciążowe są dostępne w aptekach i drogeriach, stanowiąc najszybszy i bardzo wygodny sposób na sprawdzenie przez kobietę, czy jest w ciąży jeszcze zanim wystąpią jakiekolwiek objawy fizjologiczne. Wynik można poznać bardzo szybko, dlatego sprawdzają się w przypadku niecierpliwych pań, które wraz z partnerem starają się o dziecko.
Zrobienie takiego testu często również pozwala uspokoić nerwy, kiedy para obawia się, że doszło do nieplanowanego zapłodnienia.
Jak działa taki test i kiedy warto go zrobić? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje i wskazówki na ten temat.
Spis Treści
ToggleKiedy zrobić test ciążowy – po ilu dniach od stosunku?
Aby test ciążowy był miarodajny, należy go wykonać w odpowiednim terminie. Większość kobiet decyduje się na zrobienie testu, kiedy nie nadchodzi spodziewana danego dnia miesiączka lub kiedy pojawiają się poranne nudności czy wymioty. Jednocześnie jest wiele kobiet, które starają się o dziecko lub też wiedzą, że mogło dojść do niechcianego zapłodnienia, a w związku z tym pragną sprawdzić czy są w ciąży jak najszybciej. Wynikom testu można zaufać, jeśli jest on robiony już po zagnieżdżeniu się zarodka, ponieważ wówczas poziom hCG jest odpowiednio wysoki i można go wykryć.
Szacuje się, że ultra czuły test wykonywany z krwi w laboratorium powinien być zrobiony około siedmiu dni po stosunku, podczas którego mogło dojść do zapłodnienia, natomiast domowy test ciążowy nawet dziewięć dni po stosunku. Badania dowodzą, że najbardziej wiarygodne wyniki domowych testów ciążowych pojawiają się wówczas, kiedy test ciążowy jest robiony w dniu spodziewanej miesiączki lub też jeden dzień później. Jeśli kobieta jest w ciąży, to właśnie w tym okresie stężenie hCG jest na tyle wysokie, że test może dawać sto procent pewności. Istnieje jednak kilka czynników dodatkowych, które mogą wpłynąć na fałszywy wynik. Jeśli więc test nie wykazuje ciąży, a kobieta ma typowe dla początkowego okresu ciąży objawy, to powinna jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
Na czym polega test ciążowy?
Testy ciążowe mogą być przeprowadzane podczas badania krwi lub moczu. W obu sytuacjach są w stanie wykryć w surowicy lub moczu obecność podjednostki beta hormonu gonadotropiny kosmówkowej, która jest produkowana przez trofoblast. Już od kilku lat produkowane na świecie testy ciążowe są w stanie wykryć ciążę nawet po tygodniu od zapłodnienia. Eksperci zastrzegają jednak, że dodatni wynik testu nie zawsze oznacza, że kobieta z całą pewnością jest w ciąży. Tego rodzaju badanie świadczy o czynności elementów trofoblastu w organizmie badanej kobiety, a to nie jest jednoznaczne z prawidłowo rozwijającą się ciążą.
Na przykład stężenie hCG w przypadku ciąży pozamacicznej czy też ciąż, które finalnie prowadzą do poronienia, jest na początku nieco niższe. hCG to hormon, który może również mieć wyższe stężenie w przypadku niektórych stanów chorobowych, a w tym nowotworu. Dlatego pozytywny wynik testu ciążowego zawsze powinien skłaniać kobiety do wizyty u lekarza. Dzięki temu zapewnią odpowiednią opiekę sobie i dziecku, a w innych sytuacjach zadbają o to, aby w porę wykryć niebezpieczne choroby.
Czy test ciążowy może dać fałszywy wynik?
Test ciążowy może okazać się zarówno fałszywie dodatni, jak i fałszywie ujemny, a wpływ na taki stan rzeczy może mieć całkiem sporo czynników. Jeśli test nie wykrył ciąży, podczas gdy kobieta rzeczywiście spodziewa się dziecka, przyczyną najczęściej jest zrobienie testu zbyt wcześnie po stosunku. Wówczas poziom hCG jest zbyt niski, aby mógł zostać wykryty. Jeśli wynik jest dodatni, a finalnie okazuje się, że kobieta nie jest w ciąży, to może być skutek chorób hormonalnych lub też zażywania niektórych leków, takich jak leki psychotropowe, antyhistaminowe, nasenne czy też hormony.
Bardzo ważny jest również czas odczytania wyników. Testy należy wykonywać ściśle według zaleceń znajdujących się na ulotce i pamiętać o tym, że po kilku godzinach od wykonania ich wiarygodność spada do zera. Wynik testu ciążowego może być nieprawidłowy, jeśli kobieta przechodzi menopauzę, przyjmuje określone wyżej leki, choruje na raka lub też boryka się z chorobami nerek, tarczycy czy jajników.
Rodzaje testów ciążowych
Istnieje kilka rodzajów testów ciążowych, spośród których należy wyróżnić:
- Test ciążowy płytkowy, zwany również kasetowym, który jest zbudowany z dwóch pasków absorpcyjnych. Jeden z nich pokryty jest koloidalnym koniugatem cząsteczek złota oraz przeciwciał przeciwko gonadotropinie kosmówkowej. W tym wypadku próbkę moczu oddaje się do załączonego pojemnika, a następnie za pomocą pipety nanosi kilka kropel na membranę. Już po pięciu minutach można odczytać wynik testu. Jeśli linia kontrolna pojawi się w miejscu oznaczonym literą C, to test został przeprowadzony prawidłowo. Jeśli dodatkowo linia pojawi się na obszarze oznaczonym literą T, to oznacza ciążę.
- Test ciążowy strumieniowy musi być trzymany pod strumieniem moczu przez czas określony w instrukcji. Niektóre z testów tego rodzaju ukazują nawet, jaki czas minął od momentu zapłodnienia, zaś inne należą do testów ultra czułych i wykazują ciążę nawet po dwóch dniach od zapłodnienia.
- Test ciążowy paskowy wymaga oddania moczu do załączonego pojemniczka. Kolejnym krokiem jest zamoczenie w nim części absorbującej paska do miejsca zaznaczonego na teście. Po kilkunastu sekundach test trzeba wyjąć u położyć na pięć minut na suchej powierzchni. Po tym czasie można odczytać wynik testu.
- Domowy test ciążowy krwi daje najmniej wyników ujemnie fałszywych na wczesnym etapie ciąży, dlatego jest też często wybierany przez kobiety. W opakowaniu znajduje się nakłuwacz do nakłucia opuszka palca oraz pipeta do pobrania krwi. Krew należy przenieść do dołka próbkowego i dodać wskazaną ilość kropel diluentu co kilka sekund. Wynik testu jest widoczny po pięciu minutach.
Test ciążowy z krwi – kiedy powinno się go wykonać?
Test ciążowy z krwi to ten rodzaj testu, który daje kobietom stuprocentową pewność, że są lub nie są w ciąży. Najczęściej przeprowadza się go, kiedy domowe testy nie wykazały ciąży, podczas gdy kobieta odczuwa coraz więcej standardowych objawów wczesnej ciąży, takich jak zanik miesiączki, poranne nudności i wymioty. Poziom b-hCG jest podwyższony, jeśli kobieta jest w ciąży, i to na długo przed wystąpieniem pierwszych objawów.
O ile testy płytkowy czy strumieniowy na wczesnym etapie ciąży mogą nie dawać miarodajnych wyników, o tyle test ciążowy z krwi pozwala na bardzo precyzyjne wyniki. Jest to doskonały wybór na etapie, kiedy kobieta natychmiast chce mieć pewność co do swojego stanu, ale jest jeszcze za wcześnie na badanie USG.
Interpretacja wyniku testu ciążowego
Możliwe są trzy wyniki testu ciążowego, a mianowicie wynik negatywny, pozytywny oraz błędny.
Wynik jest negatywny, jeśli na teście pojawi się tylko jedna linia w obszarze oznaczonym literą C. Oznacza to, że został on prawidłowo wykonany, a kobieta nie jest w ciąży. Jeśli na teście pojawią się dwie linie, czyli jedna w obszarze oznaczonym literą C oraz jedna z obszarze oznaczonym literą T, to oznacza ciążę. Linia w obszarze z literą T może być tak samo intensywna, jak ta pierwsza, lub nieco bledsza. Jeśli natomiast po wykonaniu testu w wyznaczonych obszarach nie pojawi się ani jedna linia lub linia tylko w obszarze T, to znaczy, że został on nieprawidłowo wykonany i trzeba go powtórzyć. Kobiety wykonujące cyfrowe testy ciążowe mogą w przypadku źle przeprowadzonego testu spotkać się również z komunikatem słownym, a mianowicie hasłem „error”.
Potwierdzenie ciąży u lekarza – kiedy się udać?
Kobieta mająca po przeprowadzeniu testów ciążowych niemalże pewność, że jest w ciąży, powinna w krótkim czasie po tym udać się do lekarza. To samo dotyczy kobiet, którym testy wykazują wynik negatywny, a objawy świadczą o czymś przeciwnym. W tym drugim przypadku lekarz będzie mógł z całą pewnością stwierdzić, że kobieta jest w ciąży. Zaś w pierwszym lekarz wykaże kiedy doszło do zapłodnienia i sprawdzi, czy dziecko prawidłowo się rozwija. Pierwsza wizyta u ginekologa powinna mieć miejsce około sześciu do ośmiu tygodni po ostatniej miesiączce.
- Amelia – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Weronika – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Nikodem – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Natalia – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Karol – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Artur – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Zofia – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Monika – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Hanna – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Krzysztof – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny