Spuchnięta warga u dziecka – jaka może być przyczyna?
- Adela Sobisz
- 26 września, 2023
- Dziecko Zdrowie
Pojawienie się opuchlizny na wardze u dziecka może wynikać z wielu przyczyn. Ustalenie powodu wystąpienia takiej dolegliwości jest niezmiernie ważne. Dzięki temu rodzic wie bowiem, czy sytuacja jest na tyle poważna, że wymaga udania się do lekarza. Dowiedz się więcej o przyczynach spuchniętych warg u malucha oraz sposobie postępowania z takim problemem.
Spis Treści
ToggleSpuchnięta warga u dziecka – najczęstsze przyczyny
Opuchlizna na ustach może być objawem wielu różnych dolegliwości. Nie zawsze jednak musi wynikać z problemów ze zdrowiem. Co może zatem oznaczać spuchnięta warga u dziecka?
Stan zapalny grzybiczy
Jednym z częstych powodów opuchlizny w tym miejscu jest stan zapalny wywołany infekcją grzybiczą. Grzybice skóry, w tym okolic warg, mogą wystąpić zwłaszcza u niemowląt i małych dzieci. Spuchnięta warga może być czerwona, swędząca i bolesna, a w kącikach ust mogą pojawić się krwawiące ranki. Należy pamiętać, że takie dolegliwości są zaraźliwe.
Stan zapalny bakteryjny
Infekcje bakteryjne, takie jak np. liszajec, mogą także prowadzić do obrzęku wargi. Często występują zmiany skórne wokół ust, a ich okolice mogą być czerwone i bolesne. Dodatkowo może wystąpić łuszczenie się skóry na wargach i wokół nich. Stany zapalne wywołane przez bakterie są zaraźliwe, dlatego należy zachować ostrożność i unikać np. całowania zakażonego malucha.
Alergia
U dzieci alergie na pokarmy, kosmetyki czy też inne alergeny mogą objawiać się spuchniętą wargą. W przypadku pojawienia się takiego objawu warto się upewnić, czy maluch miał kontakt z potencjalnymi alergenami. Ponadto w przypadku nawracających problemów przy styczności z określonymi produktami zalecane jest wykonanie testów alergicznych.
Opryszczka
Opryszczka ustna jest wywoływana przez wirusa opryszczki i również może powodować obrzęk ust. Charakterystycznym objawem jest nie tylko spuchnięta warga dolna lub górna, ale także obecność pęcherzyków i owrzodzeń na wargach. Dodatkowo wargi mogą być obolałe i suche. Choroba pojawia się w wyniku zakażenia wirusem opryszczki.
Obrzęk naczynioruchowy
Obrzęk naczynioruchowy to stan, w którym naczynia krwionośne pod skórą zostają uszkodzone lub rozszerzone. Może to prowadzić do spuchnięcia wargi. Taka dolegliwość przypomina miejscową pokrzywkę. Może być niebezpieczna, jeśli obrzęk przeniesie się do krtani dziecka, zagrażając mu uduszeniem.
Ukąszenie owada
Dzieci, zwłaszcza te spędzające czas na świeżym powietrzu, są narażone na ukąszenia owadów. Taka sytuacja może powodować obrzęk wargi oraz inne objawy, takie jak świąd, ból i pieczenie. Należy pamiętać, że ukąszenie owadów może być niebezpieczne dla alergików.
Uszkodzenie mechaniczne
Dzieci są z natury aktywne i ciekawe świata, co zwiększa ryzyko uszkodzeń mechanicznych w okolicy ust. Uderzenie o nawet dość niedużej sile może skutkować opuchlizną na ustach. Jeśli nie doszło do poważnych uszkodzeń lub obrzękowi nie towarzyszą niepokojące objawy, to zazwyczaj sytuacja nie jest groźna dla malucha.
Problemy stomatologiczne
Niektóre problemy stomatologiczne, takie jak infekcje zęba czy też źle dopasowane aparaty ortodontyczne, mogą wywoływać obrzęk wargi. W takiej sytuacji należy uważnie obserwować rozwój zmian. W razie niepokojących objawów lub dużego dyskomfortu można skontaktować się z dentystą.
Spuchnięta warga u dziecka – co można stosować?
Postępowanie w przypadku spuchniętej wargi u dziecka zawsze powinno zależeć od źródła problemu. W wielu sytuacjach opuchlizna na wardze może bowiem ustąpić samoistnie. Z kolei niektóre dolegliwości mogą wymagać zastosowania leków. Sprawdź kilka praktycznych porad dotyczących pomocy dziecku, u którego pojawił się obrzęk na wardze:
- Stan zapalny grzybiczy i bakteryjny: W przypadku podejrzenia infekcji grzybiczej lub bakteryjnej może być konieczne wdrożenie antybiotyków lub innych leków. Należy ostrożnie podchodzić do leczenia domowymi sposobami, żeby nie pogorszyć stanu chorobowego.
- Alergia: Jeśli istnieje podejrzenie, że spuchnięcie wargi jest wynikiem reakcji alergicznej, to należy dostosować postępowanie do stanu malucha. Przede wszystkim należy zapobiec ponownym kontaktom z alergenem. Niekiedy może być konieczne leków na alergię.
- Opryszczka: W przypadku opryszczki ustnej można zastosować maść przeciwwirusową lub preparaty łagodzące objawy. Warto również obserwować dziecko i unikać pogłębiania problemu np. przez nadmierne dotykanie rany.
- Obrzęk naczynioruchowy: W takim przypadku warto zastosować zimne kompresy, dzięki którym spuchnięte usta mogą powoli wrócić do normalnego stanu. Niekiedy przy tej dolegliwości podaje się np. leki przeciwhistaminowe.
- Ukąszenie owada: W przypadku ukąszenia owada można zastosować krem łagodzący świąd i ból. Jeśli dziecko ma alergię na ukąszenia owadów, konieczne może być podanie odpowiednich leków.
- Uszkodzenie mechaniczne: W przypadku uszkodzeń mechanicznych wargi zazwyczaj opuchlizna mija samoistnie. Jeśli usta są rozcięte, to należy zdezynfekować ranę i uważnie obserwować proces gojenia.
Spuchnięta warga u dziecka – kiedy udać się do lekarza?
Pojawienie się obrzęku na wardze w nielicznych przypadkach może wymagać interwencji medycznej. Przede wszystkim do wizyty u lekarza powinny skłonić nietypowe objawy, które towarzyszą opuchliźnie. Jeśli dziecko gorączkuje, skarży się na drętwienie w ustach lub pojawiają się u niego duszności, to nie warto zwlekać. Należy natychmiast udać się do lekarza rodzinnego lub niekiedy nawet do szpitala.
Ponadto powodem do niepokoju powinna być sytuacja, gdy spuchnięta górna warga lub dolna warga nie znika przez dłuższy czas. Specjalista powinien zobaczyć malucha również w sytuacji, gdy objawy ulegają nasileniu. Ponadto konsultacja medyczna jest konieczna w przypadku infekcji grzybiczych i bakteryjnych. Jest to związane z faktem, że takie przypadłości przeważnie wymagają podania antybiotyków.
Sporo ostrożności należy też zachować w przypadku opuchlizny spowodowanej reakcją alergiczną. Niektóre alergie mogą prowadzić do poważnych reakcji anafilaktycznych, które wymagają natychmiastowej interwencji medycznej. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, które są uczulone na ukąszenia konkretnych owadów. Podstawą do wizyty u lekarza może być też problem z opryszczką, zwłaszcza jeśli infekcja ma tendencję do nawracania. Interwencja medyków może być też konieczna w przypadku poważniejszych uszkodzeń mechanicznych warg.
- Imiona dla chłopców na literę V
- Imiona dla chłopców na literę U
- Imiona dla chłopców na literę T
- Imiona dla chłopców na literę S
- Imiona dla chłopców na literę R
- Imiona dla chłopców na literę P
- Imiona dla chłopców na literę O
- Imiona dla chłopców na literę N
- Imiona dla chłopców na literę M
- Imiona dla chłopców na literę L