Spuchnięta powieka u dziecka lub niemowlaka – jaka może być przyczyna?
- Adela Sobisz
- 22 września, 2023
- Dziecko Zdrowie
Spuchnięta powieka u malucha z pewnością nie powinna być zignorowana przez rodziców. Nie zawsze jednak zagraża zdrowiu malucha lub wymaga interwencji lekarza. Sposób postępowania powinien w dużej mierze zależeć od przyczyny problemu.
Sprawdź, co warto wiedzieć o spuchniętej powiece u dzieci u niemowląt i co zrobić z taką dolegliwością.
Spis Treści
ToggleSpuchnięta powieka u dziecka – najczęstsze przyczyny
Pojawienie się opuchlizny na powiece może mieć różne przyczyny. Prawidłowe rozpoznanie źródła problemu jest kluczowe, ponieważ umożliwia wdrożenie odpowiedniego leczenia. Przekonaj się, co może powodować puchnięcie powiek u maluchów!
Reakcja alergiczna
Jest to jeden z najczęściej spotykanych powodów obrzęku na powiece. Oczy dzieci są wrażliwe i kontakt z alergenem może wywołać właśnie taką reakcję. Spuchnięta powieka u dziecka może być następstwem przedostania się w okolice oczu pyłków, kurzu, sierści zwierząt lub innych wyzwalaczy. Przeważnie nie jest to groźna sytuacja, ale konieczne może być podanie odpowiedniego leku.
Zapalenie spojówek
Ta popularna infekcja jest powszechnym problemem u dzieci. Jednym z jej objawów może być właśnie pojawienie się obrzęku na powiece. Na zapalenie spojówek mogą wskazywać też takie symptomy jak zaczerwienienie oczu, pieczenie, swędzenie i nadmierne łzawienie. U dzieci chorobę najczęściej wywołują bakterie lub alergeny.
Jęczmień
Jęczmień to bolesny stan zapalny gruczołu przyrzęsowego. Objawia się jako bolesny, czerwony guzek na powiece, który może powodować obrzęk. Ma dość charakterystyczny wygląd, dlatego łatwo go rozpoznać. Jęczmień może pojawić się po zatkaniu gruczołu lub w wyniku infekcji bakteryjnej. Guzka nie należy wyciskać, ponieważ problem może ulec pogorszeniu.
Gradówka
Gradówka, czyli infekcja gruczołów przyrzęsowych, może być wynikiem zapalenia gruczołu łojowego lub zatkania mieszków włosowych w okolicach powieki. Z wyglądu przypomina nieco jęczmień, ale w przeciwieństwie do niego przeważnie nie jest bolesna. Na powiece w okolicy rzęs może pojawić się niewielka, wypełniona płynem torbiel. Nie zaleca się prób wyciskania lub usuwana takich zmian.
Ukąszenie przez owady
Ugryzienia przez owady, takie jak komary, osy lub mrówki, mogą powodować opuchnięte oczy u dziecka. Reakcja organizmu na ukąszenie może różnić się w zależności od rodzaju owada i indywidualnej wrażliwości dziecka. Obrzęk, zaczerwienienie i swędzenie to typowe objawy. Przeważnie nie ma zagrożenia zdrowia lub życia malucha. Szczególną ostrożność należy jednak zachować w przypadku dzieci z alergią na ukąszenia owadów.
Uszkodzenie mechaniczne
Dzieci przeważnie są dość aktywne i niezbyt ostrożne, dlatego mogą przypadkowo uderzyć się w okolice oczu lub doznać innych obrażeń mechanicznych. To z kolei może prowadzić do opuchnięcia powiek. W takiej sytuacji należy się upewnić, że nie doszło do poważniejszego uszkodzenia. Zmiany powinny zniknąć samoistnie po kilku dniach i nie powinny towarzyszyć im inne objawy.
Ciało obce w oku
Jeśli do oka malucha wpadnie okruch, mucha lub inne ciało obce i pozostanie tam przez dłuższą chwilę, to również może dojść do podrażnienia powodującego opuchnięcie powiek. Maluch może skarżyć się na obecność obiektu w oku, czemu może towarzyszyć uczucie kłucia, pieczenia lub bólu. Oczy mogą się zaczerwienić, a dziecko może stać się drażliwe i płaczliwe.
Spuchnięta powieka u dziecka – co można stosować?
Problem spuchniętej powieki może być dość dokuczliwy dla malucha, zwłaszcza jeśli wiąże się z infekcją i pojawiły się dodatkowe, dokuczliwe objawy. Jeśli sytuacja nie wymaga interwencji lekarza, to można samemu podjąć się leczenia lub łagodzenia dolegliwości. Bezpieczną i dość skuteczną metodą jest przyłożenie na spuchnięte oko u dziecka chłodnego kompresu. Może to pomóc w zmniejszeniu obrzęku i przynieść maluchowi przynajmniej chwilową ulgę.
Kojący efekt może zapewnić też delikatny masaż powiek. Należy też zwrócić szczególną uwagę na higienę wokół oczu i regularnie myć maluchowi ręce, zwłaszcza jeśli nie umie zapanować nad pocieraniem miejsca objętego zmianą. W przypadku podejrzenia infekcji lub reakcji alergicznej warto rozważyć podanie kropli do oczu. Można też przemywać okolice opuchlizny letnią wodą lub specjalnymi roztworami. Na jęczmień, zapalenie spojówek i inne infekcje, które powodują podpuchnięte oczy u dziecka, dobrze działają też kompresy nasączone naparem z rumianku. Zioło wykazuje bowiem działanie przeciwzapalne.
Spuchnięta powieka u dziecka – kiedy udać się do lekarza?
Choć w wielu przypadkach opuchlizna na powiece nie wymaga wizyty u lekarza, to w niektórych sytuacjach konsultacja może być koniecznością. Dziecko należy zapisać do specjalisty, jeśli obrzęk utrzymuje się przez dłuższy czas i nie ustępuje pomimo stosowania popularnych środków łagodzących. Może to wskazywać na to, że problem jest poważniejszy.
Powodem do odwiedzenia lekarza powinno być też nasilenie objawów, zwłaszcza jeśli ma nagły i ostry przebieg. Opuchnięte oko u dziecka w połączeniu z gorączką, silnym bólem i innymi niepokojącymi symptomami zawsze powinno być skonsultowane ze specjalistą.
Wizyta w przychodni może być konieczna także w przypadku infekcji bakteryjnych, ponieważ takie choroby mogą wymagać podania maluchowi antybiotyku. Podstawą do zgłoszenia się do lekarza może być też obrzęk wynikający z ukąszenia przez owady. Dotyczy to jednak przeważnie poważnych reakcji alergicznych, którym towarzyszą inne groźne objawy, takie jak obrzęk wargi lub trudności w oddychaniu. Ponadto warto wiedzieć, że spuchnięte oko u niemowlaka niemal zawsze powinno skutkować udaniem się do okulisty dziecięcego lub pediatry, zwłaszcza jeśli pojawiają się również inne objawy.
- Amelia – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Weronika – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Nikodem – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Natalia – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Karol – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Artur – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Zofia – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Monika – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Hanna – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Krzysztof – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny