Pierwsze ruchy dziecka – kiedy je czuć?
- Adela Sobisz
- 19 września, 2023
- Ciąża Dziecko
Pierwsze ruchy dziecka to ten etap ciąży, na który większość przyszłych mam z niecierpliwością czeka. Dopiero wówczas obecność dziecka staje się namacalna, a więź z maluchem zdaje się rosnąć jeszcze bardziej niż do tej pory. Kiedy czuć pierwsze ruchy dziecka i co jeszcze warto o nich wiedzieć? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje na ten temat.
Spis Treści
ToggleKiedy czuć pierwsze ruchy dziecka?
Ciąża przebiega nieco inaczej u każdej kobiety i trudno w tym wypadku ustalić precyzyjny kalendarz kolejnych etapów. Istnieje również wiele czynników, które bezpośrednio wpływają na to, kiedy odczuwalne będą pierwsze ruchy dziecka, jak na przykład kwestia tego, czy kobieta jest w ciąży po raz pierwszy czy też po raz kolejny. Jeśli kobieta była już wcześniej w ciąży, to najczęściej odczuwa pierwsze ruchy malucha wcześniej.
Nie jest to kwestia tego, że każde kolejne dziecko daje się we znaki szybciej, ale raczej kwestia doświadczenia i tej specyficznej wrażliwości, które sprawiają, że kobieta jest w stanie wcześniej zarejestrować zmiany w trakcie ciąży. Szacuje się, że najczęściej pierwsze ruchy dziecka są przez matkę wyczuwalne pomiędzy szesnastym a dwudziestym pierwszym tygodniem ciąży. Szczupłe kobiety będą mogły je wyczuć nieco szybciej niż panie z nadprogramowymi kilogramami.
Mniej więcej w trzydziestym drugim tygodniu ciąży ruchy dziecka stają się coraz silniejsze i nie sposób ich nie zauważyć, ale właśnie wtedy zdarzają się nieco rzadziej. Z kolei już pięć tygodni później aktywność dziecka staje się normą i ma miejsce często.
Jak rozpoznać pierwsze ruchy dziecka?
Ruchy dziecka wielu niedoświadczonym jeszcze matkom kojarzą się przede wszystkim z gwałtownymi kopnięciami, ale w rzeczywistości zaczyna się od znacznie subtelniejszych oznak. Pierwsze ruchy dziecka przypominają raczej wewnętrzne łaskotanie czy bardzo delikatne ruchy wewnętrzne, które na początku mogą być nawet mylone z pracą układu trawiennego. Wraz z upływem czasu ruchy dziecka stają się coraz mocniej odczuwalne. Dochodzi do gwałtownych kopnięć, a mamy mogą nawet zauważyć odbicie stópek malucha na wewnętrznej stronie brzucha. Największa aktywność dziecka jest przez kobiety zauważalna po posiłkach, ponieważ dziecko wówczas przeciąga się, uczy się ssania kciuka czy też bawi się pępowiną.
Czy pierwsze ruchy dziecka można pobudzić?
Rodzice z niecierpliwością wyczekują pierwszych ruchów dziecka, zwłaszcza w tym okresie, kiedy można się już ich spodziewać. Istnieje kilka sposobów na to, aby pobudzić dziecko do aktywności i w krótkim czasie odczuć jego ruchy.
Jednym z nich jest wspomniany już wcześniej posiłek. Tuż po nim dziecko zaczyna przejawiać wzmożoną aktywność i to związaną zarówno z chęcią „zabawy”, jak i z odpoczynkiem. Szczupłe mamy są w stanie wyczuć nawet ten moment, kiedy dziecko ziewa. O wiele mocniej odczuwalne są momenty, kiedy dziecko porusza rączkami i nóżkami czy dotyka własnej twarzy. Innym sposobem na sprowokowanie ruchów dziecka jest położenie się na lewym boku czy też masowanie brzucha i mówienie do niego.
Ruchy dziecka – czy trzeba je liczyć?
Liczenie ruchów dziecka nie jest koniecznością, ale robi to niemal każda przyszła matka, ponieważ na ich podstawie można określić czy dziecko rozwija się prawidłowo. Jeśli dziecko od pewnego momentu regularnie wierci się i kopie, to najpewniej rozwija się odpowiednio i nic złego mu nie dolega. Liczenie ruchów dziecka jest więc dla matek najprostszym sposobem, aby zapewnić sobie komfort psychiczny i spokój poprzez monitorowanie zachowań malucha.
Mniej więcej od trzydziestego drugiego tygodnia ciąży rozpoczyna się etap spontanicznych ruchów dziecka, które mają miejsce regularnie do końca ciąży i to właśnie wówczas warto zacząć je liczyć. Tuż przed samym porodem dziecko jest tak duże, że macica robi się dla niego zbyt ciasna i ogranicza nieco jego możliwości ruchowe, dlatego ruchy nie są już tak gwałtowne i częste. Na podstawie ruchów dziecka matka jest w stanie określić rytm dobowy maluszka, a więc dowiedzieć się, kiedy śpi, a kiedy wykazuje skłonność do aktywności.
Dziecko przestaje się ruszać – czy to powód do niepokoju?
Dzięki temu można z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć przyszłe upodobania dziecka w tym zakresie, ale też w porę zareagować, jeśli rutyna ulegnie nagłej zmianie. Jeśli dziecko dotąd aktywne i ruchliwe nagle przestanie się ruszać, niezwłocznie trzeba udać się do lekarza.
Liczenie ruchów warto zacząć już około dwudziestego ósmego tygodnia ciąży, ponieważ wówczas ich ilość zaczyna się zwiększać i są one intensywniejsze. Kobieta, która chce rozpocząć liczenie, powinna położyć się na lewym boku i przygotować zegarek lub stoper oraz kartkę i długopis. Jeśli uda się jej odnotować co najmniej dziesięć ruchów w ciągu kilkunastu minut, to może założyć, że z dzieciątkiem wszystko jest w porządku. Jeśli ruchy nie są wyczuwalne, warto je sprowokować poprzez przechadzkę po domu czy zjedzenie przekąski z wysoką zawartością węglowodanów, a potem przystąpić ponownie do liczenia ruchów. W trakcie liczenia powinno się zapisywać nawet te najdelikatniejsze z ruchów, aby pomiar był prawidłowy.
Jak rusza się dziecko w brzuchu mamy?
Dziecko w brzuchu matki wykonuje cały szereg najróżniejszych ruchów, które są zależne od etapu jego rozwoju. Do najczęstszych z nich należą kopanie, ruchy rączek, ziewanie, przeciąganie się czy też nauka ssania kciuka i zabawa pępowiną. Każdy z nich jest odczuwalny w inny sposób i inaczej w zależności od postury kobiety.
- Imiona dla chłopców na literę V
- Imiona dla chłopców na literę U
- Imiona dla chłopców na literę T
- Imiona dla chłopców na literę S
- Imiona dla chłopców na literę R
- Imiona dla chłopców na literę P
- Imiona dla chłopców na literę O
- Imiona dla chłopców na literę N
- Imiona dla chłopców na literę M
- Imiona dla chłopców na literę L