Pierwsze objawy ciąży – po czym poznać i jak rozpoznać?
- Adela Sobisz
- 22 września, 2023
- Ciąża
Dla wielu kobiet ciąża to jeden z najbardziej wyczekiwanych momentów w życiu. Wszystkie przygotowania związane z narodzinami dziecka są ważnymi etapami dla całej rodziny i okresem pełnym oczekiwania na pierwsze spotkanie z synem lub córką. Ciąża bywa także dla wielu kobiet momentem, w którym drastycznie zmienia się stosunek do własnego ciała. Liczy się przecież przede wszystkim dobro dzieciątka i pewność, że cały proces przebiega zgodnie z planem.
Paniom, które nigdy wcześniej nie przechodziły ciąży zdarza się przeoczyć pierwsze objawy. W niektórych przypadkach faktycznie bywają one subtelne lub wręcz nieodczuwalne. Na ogół jednak można je zarejestrować nawet w trzecim tygodniu ciąży. Po dziesięciu dniach od zapłodnienia zachodzące w organizmie zmiany mogą być jeszcze na tyle słabe, że nie sposób ich zauważyć ani odczuć. Bardzo ważne jest regularne monitorowanie własnego ciała i zachodzących z nim zmian. Dzięki temu będzie można znacznie szybciej zorientować się w sytuacji i jak najwcześniej zatroszczyć o dzieciątko.
Spis Treści
ToggleJakie są objawy ciąży?
Pierwsze odczuwalne objawy ciąży bywają dla kobiet dosyć przykrym doświadczeniem. Zdecydowanie jest to okres, który jest w stanie dać się we znaki i znacząco obniżyć komfort w życiu codziennym. Pojawiające się do tej pory nieznane zmiany wpływają nie tylko na fizyczny aspekt, ale mają również nie lada znaczenie z perspektywy naszej psychiki. Na szczęście wiele z nich już po stosunkowo krótkim czasie ustępuje. Jakie objawy pojawiają się najczęściej?
1. Mdłości i nudności
Nie ulega żadnym wątpliwościom, że to jeden z najpowszechniejszych i najcześciej występujących objawów ciąży. To właśnie wtedy wiele kobiet orientuje się, że w organizmie dochodzi do poważnych zmian i być może warto wziąć pod uwagę ciążę jako potencjalną ewentualność. Panie odczuwające nudności mają do czynienia z poczuciem konieczności zwócenia treści żołądka. Wymioty bywają naturalną konsekwencją takiego stanu rzeczy, choć wcale nie muszą się pojawiać. Jednocześnie bardzo często zmagają się z zawrotami głowy i obniżonym ciśnieniem tętniczym. Mogą się również pojawić zwiększona potliwość oraz ślinotok.
2. Zmęczenie
Zmęczenie to objaw, który nie każdej kobiecie przywodzi na myśl ciążę. Bywamy przecież zmęczeni z bardzo różnych powodów. Trzeba jednak pamiętać, że zmęczenie, które nie odpuszcza, a towarzyszy mu dodatkowo rozdrażnienie, to wyjątkowo częsty objaw ciąży.
3. Spadek samopoczucia
W pierwszym okresie ciąży wiele kobiet odczuwa frustrujący i druzgoczący spadek nastroju. Stany depresyjne wywołone również zmęczeniem mogą pojawiać się znienacka.
4. Biegunka i zaparcia
To kolejny objaw, którego nie należy bagatelizować. Objaw ten wywołany jest hormonalną burzą, która w oczywisty sposób wpływa na pracę jelit. Te trwające nie dłużej niż trzy dni nie powinny być powodem do zmartwień. Należy jednak skonsultować się z lekarzem, jeżeli mamy do czynienia z biegunką przewlekłą, czyli trwającą nawet do czterech tygodni. Z tego samego powodu w kobiet w ciąży w początkowym stadium pojawiają się także zaparcia. Należy wówczas sięgać po produkty zawierające błonnik. Dobrym pomysłem będzie także picie wody z miodem lub cytryną przed śniadaniem.
5. Zmiany apetytu
Kobiety w ciąży bardzo często odczuwają zmiany związane z apetytem. Na początku wiele kobiet czuje pewnego rodzaju wstręt, związany również z potrawami, które dotychczas należały do grona ulubionych. W wielu przypadkach można jednak zaobserwować sytuację zgoła odmienną, czyli wzmożony apetyt.
6. Wzrost temperatury ciała
Mówi się, że kobietom w ciąży zawsze jest nieco cieplej. Nic z tym jednak dziwnego, skoro naturalnym zjawiskiem jest nieco podwyższona temperatura ciała. To absolutnie naturalne zjawisko, które jest związane ze zmianami hormonalnymi. Dochodzi wówczas do znaczącego wzrostu progesteronu. Przyspiesza również metabolizm.
7. Rozpulchnienie szyjki macicy
Nieco inna konsystencja szyjki macicy to kolejny objaw. W pierwszym stadium ciąży zdaje się ona być nieco inna w dotyku. Nabiera pewnego rodzaju miękkości.
8. Wydzielanie śluzu
To naturalne zjawisko, które należy traktować jako reakcję ochronną organizmu. Zwiększona ilość wydzielanego śluzu zapewnia zarodkowi lepszą ochronę przed ewentualnymi zakażeniami.
Najszybsze objawy zapłodnienia – jakie są?
Kobiety planujące i wyczekujące ciąży monitorują zmiany zachodzące w organizmie z niezwykłą dokładnością. Właśnie dlatego znacznie wcześniej orientują się, że mają do czynienia z ciążą. Nieco inaczej wygląda to w przypadku kobiet, które poniekąd zostają zaskoczone ciążą. Jednym z pierwszych objawów zapłodnienia jest oczywiście zanik miesiączkowania. Rozmaite przypadki dowiodły już, że taka sytuacja nie zawsze jest jednoznaczna i tym samym niekoniecznie musi oznaczać ciążę, ale w przeważającej ilości jest to jeden z objawów.
Towarzyszą temu również nieodczuwalne do tej pory zmiany samopoczucia oraz pewnego rodzaju chwiejność w tej materii. Wiele kobiet odnotowuje ból koncentrujący się wokół gruczołów sutkowych i częstsze oddawanie moczu. Tego rodzaju objawy mogą pojawić się nieco wcześniej, zanim pojawią się bardziej typowe zmiany, np. nudności czy wymioty.
Czy brak okresu jest równoznaczny z ciążą?
Zarówno kobiety wyczekujące ciąży, jak i te, które jej nie planowały, kojarzą ją wyłącznie z zanikiem miesiączki. Owszem, jest to jeden z najpowszechniejszych objawów, aczkolwiek w niektórych sytuacjach nie oznacza ciąży. Zaburzenia menstruacyjne mogą być spowodowane wieloma innymi czynnikami. Do najpowszechniejszych należą polipy oraz mięśniaki. Powodem może być również dysfunkcja jajników czy przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych.
Brak okresu może być zatem efektem ubocznym stanów chorobowych, aczkolwiek takie zmiany mogą również wynikać z odstawienia tabletek antykoncepcyjnych. Kobiety, które przystąpiły do katorżniczej diety odchudzającej również odnotowują zaniki miesiączki. Do takiego stanu rzeczy może przyczynić się również długotrwały silny stres, a nawet długie podróże.
Pierwsze objawy ciąży – z czym można je pomylić?
Należy pamiętać, że pierwsze objawy ciąży bywają dosyć problematyczne pod względem jednoznacznego określenia sytuacji. Mogą się wpisywać tak naprawdę w wiele naturalnych zjawisk lub stanów chorobowych i nierzadko są błędnie interpretowane. Jednym z pierwszych objawów jest zmiana samopoczucia oraz spadki nastroju. Tego rodzaju sytuacje dotykają tak naprawdę niemal każdej kobiety. Objaw ten jest bagatelizowany, bo przecież skutkiem ubocznym szybkiego tempa życia jest przemęczenie i z pewnością mogą nim być spadki nastroju.
Zbyt często oddawanie moczu, które również należy do jednych z pierwszych objawów jest niezauważane lub traktowane jako zapalenie pęcherza. Bardzo często kobiety mylą pierwsze objawy z przemęczeniem i zbyt dużą ilością obowiązków do wykonania. W takich sytuacjach występuje osłabienie organizmu, a zatem wiele pań uważa, że najwyższa pora zadbać o układ immunologiczny.
Pierwsze objawy ciąży a objawy ciąży urojonej
Ciąża urojona to niezwykle bolesne doświadczenie, które najczęściej dotyka kobiet bezskutecznie starających się o dziecko. W takich sytuacjach kobiety zmagają się z ogromną presją, którą notabene same sobie narzucają i stresem, będącym jej pokłosiem. Ciąża urojona zaliczana jest do zaburzeń psychicznych. Kobiety znajdujące się w ciąży urojonej jedynie odczuwają ciążę i bardzo mocno w nią wierzą. Warto jednak mieć świadomość, że w przypadku kobiet w ciąży urojonej nie dochodzi do żadnych somatycznych objawów, które są domeną ciąży rzekomej.
Panie w ciąży rzekomej odnotowują zanik miesiączki, nudności, a nawet obolałe piersi. Kobiety w ciąży urojonej odczuwają, aczkolwiek nie są w stanie odnotować żadnych realnych zmian w organizmie. Są jednak w stanie sukcesywnie wmawiać sobie, że takie zmiany zachodzą. Warto pamiętać, że ciąża urojona może dotknąć zarówno kobiet starających się o dziecko, jak i tych, które zrobią wszystko, co w ich mocy, by ciąży uniknąć.
Należy pamiętać, że jedynym jednoznacznym potwierdzeniem ciąży będzie wykonanie badania ginekologicznego. Zdiagnozowanie ciąży urojonej może wiązać się z koniecznością udania się do psychologa lub psychiatry. Kobiety, które mają za sobą takie doświadczenie wymagają profesjonalnej opieki. Uświadomienie sobie, że było się w ciąży urojonej jest niezwykle traumatycznym wydarzeniem w życiu kobiety, które może wiązać się ze stanami depresyjnymi, a nawet samą depresją. W takich sytuacjach konieczna jest współpraca pacjentki z ginekologiem oraz psychiatrą. Tylko odpowiednia terapia pozwoli uporać się z konsekwencjami.
- Stare bajki z dzieciństwa – z lat 60, 70, 80 i 90-tych
- Nietypowe i rzadkie imiona dla dzieci – dla chłopców i dziewczynek
- Hulajnoga elektryczna dla dzieci – jaka jest dozwolona prędkość?
- Zabawy sportowe i konkurencje dla dzieci na świeżym powietrzu
- Białko – jakie pełni rolę i funkcję w organizmie, naturalne źródła białek
- Bezpieczeństwo dziecka w podróży: wybór odpowiedniego fotelika samochodowego
- Imiona dla chłopców na literę Z
- Imiona dla chłopców na literę W
- Świnka Piggy (Muppety)
- Kermit Żaba (Muppety)