Małe psy dla dzieci – najlepsze rasy małych psów
- Adela Sobisz
- 21 września, 2023
- Dziecko
Zastanawiasz się, czy kupić dziecku pieska? Twoja pociecha marzy o czworonożnym przyjacielu? Zobacz, jakie małe psy dla dzieci warto rozważyć. Jaki pies dla niemowlaka, a jaki dla starszego brzdąca? Które rasy będą dobrym wyborem? Podpowiadamy!
Spis Treści
ToggleMałe pieski – jakie rasy będą odpowiednie dla dzieci?
Decydując się na zakup psa dla dzieci, trzeba przyjrzeć się cechom poszczególnych ras. Najważniejsze, żeby taki psiak był z natury łagodny. Musi on też wykazywać się cierpliwością i lubić głaskanie oraz dotyk. Dodatkowo niech będzie to rasa, która uwielbia się bawić i lubi aktywność – taki pies będzie mógł towarzyszyć energicznemu maluchowi. Małe psy dla dzieci są dobrym wyborem, bo wtedy nie ma ryzyka, że zwierzę niechcący staranuje czy przewróci kilkulatka. Ponadto łatwiej mieszkać z nimi na niewielkiej powierzchni, np. w bloku. Warto też upewnić się, czy dziecko nie ma alergii na sierść. Nawet jeśli tak jest, istnieją rasy, które mają włos zamiast sierści. Takie pieski zazwyczaj nie uczulają.
10 propozycji małych psów dla dziecka
Przyjrzyjmy się kilku rasom, które sprawdzą się jako bezpieczne, towarzyskie pieski dla dzieci.
1. Yorkshire terrier
Miniaturowy york, bardzo popularny na osiedlach mieszkaniowych. Ten uroczy piesek to towarzyskie, chętne do zabawy zwierzę. Lubi przebywać z ludźmi i lubi towarzystwo najmłodszych. Przywiązuje się do tego, kto się nim opiekuje. Jest aktywny, zwinny, energiczny i ma wesołe usposobienie. Wykazuje się też inteligencją, można go więc nauczyć wielu pożądanych zachowań. Bywa zadziorny i nie boi się innych psów. Mała masa sprawia, że dziecko będzie w stanie utrzymać go na smyczy.
2. Maltańczyk dla dziecka
Kolejna rasa, polecana jako mały pies dla dzieci, to biały maltańczyk. To jedna z najbardziej wiekowych ras psów na świecie. Ich lśniąca sierść zachwyca swą nieskazitelną bielą. Ten piesek polecany jest nieco większym dzieciom, bo jest wrażliwy, mądry i delikatny. Ma kruche ciałko (maksymalnie waży 4 kg), dlatego maluch mógłby go niezamierzenie uszkodzić. Jednocześnie ma towarzyski charakter, lubi ludzi, jest też spokojny – niewiele szczeka. Łatwo nauczyć go pożądanych zachowań, należy do posłusznych ras. Szybko się uczy i pamięta komendy. Warto pamiętać, że maltańczyki nie lubią długiej rozłąki – bardzo tęsknią wówczas do opiekuna.
3. Pudel toy
Niezwykle elegancki pies, zachwycający niejednego miłośnika czworonogów. Również jest delikatny i kruchy, więc będzie odpowiedni dla empatycznego, wrażliwego dziecka. To przyjacielski, oddany psiak, przywiązujący się do swoich opiekunów. Jest inteligentny, można go wyszkolić i nawet nauczyć sztuczek. Przy tym jest żywy i ma radosne usposobienie – wymaga sporo aktywności. Dobry jako stróż, bo jest nieufny wobec obcych.
4. Coton de Tuléar
Wesoły, pełen życia, czujny, a przy tym bardzo towarzyski – taki jest ten niewielki, uroczy piesek. Będzie odpowiednim kompanem dla nieco większych dzieci. Nawiązuje naprawdę bliską więź ze swoimi opiekunami. Uwielbia się bawić, jest energiczny i żywy, potrzebuje ruchu. Nie lubi zostawać sam, bo może wtedy doświadczać lęku separacyjnego. Potrzebuje sporo uwagi. Polecany jest więc rodzinom, w których zazwyczaj jakiś domownik jest obecny. Do obcych jest zdystansowany, a czasem alarmuje opiekunów szczekaniem, gdy coś go zaniepokoi.
5. Bichon frise
Niezwykle pocieszny piesek, wyglądający jak biała, puchowa kulka. Bichon frise to przyjacielski, czuły i uroczy towarzysz, odpowiedni dla dziecka. Jest delikatny, więc również wymaga nauczenia pociechy, jak się z nim obchodzić. Uwielbia się przytulać i bawić, jest żywiołowy. Można go wiele nauczyć, jest ciekawski i pojętny. Nie niszczy rzeczy w domu, ale kładzie się na odzieży opiekunów, gdy jest sam. Nie ma instynktów łowczych, mało szczeka, wyróżnia go długowieczność. Idealny dla rodziny, mieszkającej w bloku.
6. Hawańczyk
Jaki pies dla dzieci? Świetnym kompanem maluchów będzie radosny, aktywny hawańczyk. Ten niewielki piesek o długiej, falowanej sierści uwielbia towarzystwo dzieci, zabawę i ruch. Ma sporo energii, trudno go zmęczyć. Wyróżnia go figlarność i inteligencja, pozwalająca łatwo się uczyć. Jest posłuszny wobec swoich opiekunów. Otwarty na inne zwierzaki, nie najgorzej znosi bycie samemu w domu. Nie jest zbyt hałaśliwy, ma raczej dobre zdrowie.
7. Mops – uroczy, mały pies dla dzieci
Niezwykle wierny mops, mający chińskie korzenie, przywiązuje się do jednej, wybranej osoby. Jest również przyjazny wobec pozostałych domowników. Ten piesek o charakterystycznym, pomarszczonym pyszczku i zakręconym ogonku będzie znakomitym przyjacielem dziecka. Lubi się bawić, lubi figle, ale czasami bywa też rozleniwiony. Należy do spokojnych ras, nie szczeka, dobrze czuje się w towarzystwie innych zwierzaków. Jest pojętny, można go nauczyć wielu rzeczy. Uwielbia spać na legowisku i kolanach właściciela. Nie będzie tak żywiołowy, jak hawańczyk czy york, ale potrzebuje też ruchu w odpowiedniej dla siebie dawce.
8. Shih tzu
Mający azjatyckie pochodzenie shih tzu to wierny, towarzyski i niezwykle słodki pies dla dzieci. Lubi przebywać z najmłodszymi domownikami. Jest też tolerancyjny wobec innych zwierząt w tym kotów. Jest inteligentny, ale cechuje go też psia niezależność. Trzeba więc od malucha przyzwyczajać go do zasad, panujących w domu. Ta pogodna rasa nie jest wybitnie energiczna, ma wyważony temperament, ale lubi się bawić i potrzebuje ruchu. Dobrze znosi samotne przebywanie w domu, bo psy rasy shih tzu uwielbiają spać. Będzie więc w tym czasie wypoczywał.
9. West highland white terrier
Typowy przedstawiciel terierów: energiczny, wesoły, wymagający sporo aktywności. Niewielkie rozmiary sprawiają, że może mieszkać w bloku. Jednak wówczas trzeba mu zapewnić odpowiednią dozę ruchu. Koniecznie na smyczy lub pod czujnym okiem, bo ma instynkty łowcze i może chcieć gdzieś pobiec! Lubi towarzystwo dzieci, jest łagodny, ale źle znosi mocne ingerowanie w jego osobistą przestrzeń. Trzeba więc poinformować dziecko, że piesek ten jest czujny i nie lubi szarpania czy zaburzania spokoju. „Westie” są towarzyskie, wierne i często mocno przywiązane do opiekuna. Nie są natrętne, nie szczekają bez powodu.
10. Boston terrier
Piesek o charakterystycznej, krępej budowie ciała i dużych, trójkątnych uszach to wspaniały towarzysz zabaw. Energiczny, łagodny, dobrze odnajduje się w towarzystwie najmłodszych. Lubi aportować, bawić się na powietrzu i hasać. Ma wesołe i ciekawskie usposobienie, jest czujny, ale spokojny. Inteligentny, choć potrafi szybko się znudzić nauką sztuczek czy nowych rzeczy. Nie lubi samotności, wymaga sporo uwagi. Akceptuje inne zwierzaki w domu. Jest łatwy w pielęgnacji, bo ma króciutką sierść. Zimą trzeba mu zakładać ubranko.
Istnieje spora grupa psów, które mogą być dobrymi kompanami dzieci. Najważniejsze, aby pociecha miała świadomość, że pies nie jest zabawką. Posiadanie zwierzaka może nauczyć empatii, opiekuńczości i wrażliwości. Trzeba jednak pamiętać, że pies w domu to spora odpowiedzialność. Wymaga on troski, właściwiej pielęgnacji i uwagi opiekuna. Jeśli wraz z dzieckiem możecie zapewnić to wszystko zwierzęciu, czas na nowego, czworonożnego lokatora! Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomoże Ci zdecydować, jaki pies zamieszka wkrótce w Waszym domu.
- Imiona dla chłopców na literę V
- Imiona dla chłopców na literę U
- Imiona dla chłopców na literę T
- Imiona dla chłopców na literę S
- Imiona dla chłopców na literę R
- Imiona dla chłopców na literę P
- Imiona dla chłopców na literę O
- Imiona dla chłopców na literę N
- Imiona dla chłopców na literę M
- Imiona dla chłopców na literę L