Kaszel u dziecka – mokry czy słuchy? Jak rozpoznać i odróżnić?
- Adela Sobisz
- 21 września, 2023
- Dziecko Zdrowie
Kaszel to jeden z najczęstszych objawów, które towarzyszą różnego rodzaju infekcjom chorobowym u dzieci. Umiejętność rozpoznania rodzaju kaszlu jest ważna, ponieważ pomaga podejmować lepsze decyzje dotyczące leczenia.
Dowiedz się więcej o rozróżnianiu kaszlu mokrego i suchego, sposobach zwalczania ich u dzieci i niepokojących objawach.
Spis Treści
ToggleKaszel mokry i suchy u dziecka – czym się różnią?
Na różnice pomiędzy kaszlem suchym i mokrym wskazują już ich nazwy. Kaszel suchy charakteryzuje się brakiem odkrztuszania wydzieliny. Jest oznaką podrażnienia błony śluzowej górnych dróg oddechowych. Jego charakter jest dość intensywny, przez co jest dla dziecka uciążliwy i może niekiedy nawet zakłócać spokojny sen.
Z kolei w kaszlu mokrym obecna jest wydzielina lub śluz. Naturalną reakcją organizmu są próby odkrztuszenia nadmiaru plwociny z dróg oddechowych. Taki kaszel jest określany mianem produktywnego, ponieważ pomaga w oczyszczaniu dróg oddechowych. Dla dziecka jest mniej dokuczliwy niż kaszel suchy.
Kaszel mokry i suchy u dziecka – jak odróżnić?
Odróżnienie kaszlu mokrego od suchego u dziecka może być kluczowe dla wdrożenia właściwego leczenia. Rozpoznanie nie powinno sprawić jednak problemu, ponieważ każda z tych dolegliwości jest dość charakterystyczna. Wystarczy właściwie jedynie dobrze wsłuchać się w dźwięki wydawane przez pociechę podczas kasłania.
Kaszel suchy przeważnie jest bardziej chrapliwy i głośniejszy, a maluch nie może łatwo go zahamować. Kasłanie powtarza się z dużą częstotliwością. Dziecko może też uskarżać się na uczucie swędzenia i drapania w gardle. W przypadku kaszlu mokrego można dźwięki są natomiast głębsze i przypominają bulgoczenie. Podczas kasłania słyszalna jest obecność wydzieliny, którą dziecko próbuje odkrztusić. Po usunięciu jej nadmiaru maluch odczuwa ulgę. Ponadto zapanowanie nad odruchem kasłania jest łatwiejsze niż w przypadku kaszlu suchego.
Co na suchy kaszel u dziecka?
Leczenie suchego kaszlu u dziecka zazwyczaj koncentruje się na złagodzeniu podrażnienia dróg oddechowych i zmniejszeniu częstotliwości odruchu kasłania. Przeważnie przyczyną wystąpienia tego rodzaju kaszlu jest infekcja wirusowa, więc farmakoterapia nie wymaga podawania antybiotyków. Można natomiast poprosić w aptece o leki przeciwkaszlowe, które przeważnie mają formę syropu. Warto zaznaczyć podczas rozmowy z farmaceutą, że dziecko zmaga się z kaszlem suchym, ponieważ dostępne są specyfiki łagodzące objawy właśnie tej dolegliwości. Należy jednak pamiętać o tym, żeby lekarstwa zawsze podawać zgodnie z zaleceniami lekarza lub informacjami umieszczonymi przez producenta na ulotce.
Najczęściej do zminimalizowania problemu wystarczą jednak domowe sposoby. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniu, gdzie przebywa dziecko. Suche powietrze może bowiem dodatkowo podrażniać błonę śluzową gardła i drogi oddechowe. Warto także zachęcać dziecko do picia dużej ilości płynów, ponieważ nawodnienie pomaga w utrzymaniu nawilżenia gardła. Dodatkowo można wprowadzić do diety miód, jeśli pociecha skończyła pierwszy rok życia. Maluch nie powinien też być wystawiany na czynniki drażniące, czyli np. dym tytoniowy, ostre środki chemiczne czy też silnie zanieczyszczone powietrze. Ponadto pomocne mogą okazać się inhalacje parą wodną lub z wykorzystaniem soli fizjologicznej.
Co na mokry kaszel u dziecka?
Leczenie mokrego kaszlu u dziecka ma na celu oczyszczenie dróg oddechowych z zalegających w niej wydzielin. W pierwszej kolejności warto zapewnić maluchowi odpowiedni poziom nawodnienia. Pomaga to bowiem w utrzymaniu płynnej konsystencji wydzieliny i ułatwia jej odkrztuszanie. Również w tym przypadku objawy mogą ulec złagodzeniu, jeśli rodzice zadbają o odpowiedni poziom wilgotności w domu. W tym celu można sięgnąć np. po nawilżacze powietrza.
W aptekach można dostać specjalne syropy wykrztuśne dla dzieci. Takie produkty rozrzedzają wydzielinę i wspomagają oczyszczanie dróg oddechowych. Nie zaleca się stosowania ich na noc, ponieważ wzmagają kaszel i odkrztuszanie. Skutecznym lekiem o działaniu wykrztuśnym jest syrop z cebuli. Taki specyfik można kupić w aptece lub przygotować samodzielnie w domu. Warto rozważyć także wprowadzenie inhalacji z solą fizjologiczną lub wodą morską. Po zabiegu zaleca się delikatne oklepywanie pleców dziecka, co pomaga w usuwaniu wydzieliny.
Kiedy zgłosić się do lekarza z kaszlem?
W większości przypadków kaszel u dziecka jest objawem przeziębienia lub infekcji wirusowej, dlatego nie wymaga interwencji lekarza i może być leczony w domu. Jeśli jednak kaszlowi suchemu lub mokremu towarzyszą niepokojące symptomy, to zdecydowanie należy udać się z maluchem do lekarza. Do takich objawów można zaliczyć utrzymywanie się kaszlu powyżej tygodnia, wysoką gorączkę, trudności w oddychaniu czy też duszności. Pediatra powinien zbadać dziecko również w sytuacji, gdy kaszel jest wyjątkowo dokuczliwy i utrudnia normalne funkcjonowanie. Wizyta w gabinecie lekarskim jest też konieczna, gdy dochodzi do krwioplucia.
Ponadto w przypadku noworodków i niemowląt do trzeciego miesiąca życia kaszel zawsze jest podstawą do zgłoszenia się do lekarza. U tak małych dzieci choroby mają bowiem ostrzejszy przebieg i lepiej reagować od razu. Ponadto podczas konsultacji pediatra może zbadać malucha w kierunku wykluczenia m.in. wrodzonych infekcji dróg oddechowych.
Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku dzieci, które zmagają się z astmą lub innymi przewlekłymi chorobami układu oddechowego. Warto też po prostu słuchać intuicji, ponieważ rodzice ze względu na stały kontakt z maluchem często są w stanie zauważyć nawet niewielkie zmiany i odstępstwa od normy. Obecnie ewentualne obawy często można skonsultować z lekarzem np. telefonicznie lub online.
- Amelia – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Weronika – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Nikodem – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Natalia – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Karol – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Artur – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Zofia – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Monika – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Hanna – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Krzysztof – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny