Jakie mleko dla noworodka wybrać – mleko początkowe
- Adela Sobisz
- 26 września, 2023
- Dziecko Porady
Nie od dziś wiadomo, że najlepszym mlekiem dla noworodka i niemowlęcia jest mleko matki. To właśnie to mleko zawiera w sobie najlepsze składniki, jakie są potrzebne małemu ssakowi do życia. Nie zawsze jednak karmienie naturalne jest możliwe, konieczny jest więc wybór mleka zastępczego. jakie mleko modyfikowane dla noworodka będzie najlepszym wyborem? Czym różni się mleko początkowe od mleka następnego?
Spis Treści
ToggleJakie mleko dla noworodka wybrać po urodzeniu?
Mleko dla noworodka, czyli tzw. mleko początkowe, powinno być jak najbardziej zbliżone składem do mleka kobiecego. To właśnie mleko kobiece zawiera w sobie składniki, które są niemożliwe do podrobienia, a do tego dopasowuje się do potrzeb malucha, zapewniając mu wszystko, czego potrzebuje. Pierwsze mleko jest stosowane przez okres 6 miesięcy jak jedyny rodzaj pożywienia, dlatego jego wybór jest tak ważny. Mleko dla noworodka powinno być przede wszystkim lekkostrawne, by nie obciążać nierozwiniętego jeszcze układu trawiennego i pokarmowego dziecka.
Poza tym, powinno zawierać witaminy z grupy B oraz wapń, mangan, selen, jod, magnez, potas i sód. Każdy z tych składników mineralnych ma ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju maluszka. W składzie powinny znaleźć się także kwasy tłuszczowe, witaminy i inne składniki odżywcze. Dodatkowym składnikiem występującym w mleku początkowym są probiotyki i prebiotyki.
Choć najlepsze mleko dla dziecka to mleko matki, nie należy obawiać się mleka modyfikowanego. Każde mleko podlega ścisłej kontroli, jest więc w pełni bezpiecznym zastępstwem dla mleka kobiecego. Każde mleko zawiera w sobie składniki, które są niezbędne do optymalnego rozwoju małego człowieka.
Mleko dla niemowlaka po odstawieniu od piersi
Warto wiedzieć, że do momentu ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia, podstawą w jego żywieniu jest mleko. Jeżeli więc dziecko karmione było piersią, a moment odstawienia nastąpił przed ukończeniem przez dziecko roku, konieczne jest zastąpienie mleka matki mlekiem modyfikowanym. Wybór odpowiedniego mleka podyktowany jest wiekiem dziecka. Wiemy już, że przez pierwsze 6 miesięcy podaje się niemowlęciu mleko początkowe. Powyżej 6 miesiąca życia przechodzi się na mleko następne, które zawiera więcej żelaza, białka i węglowodanów.
Dla dzieci powyżej 12 miesiąca życia natomiast przeznaczone jest mleko Junior, ale warto wiedzieć, że po skończeniu roku nie ma już konieczności podawania mleka modyfikowanego. To, jakie mleko modyfikowane będzie odpowiednie po odstawieniu od piersi zależy więc od tego, w jakim wieku jest dziecko.
Które mleko jest najzdrowsze dla noworodka?
Jak już mówiliśmy, najzdrowsze dla noworodka jest mleko matki. Kiedy jednak karmienie nie jest możliwe, koniecznością jest wybór mleka zastępczego. Wybierając najlepsze mleko dla noworodka, warto działać w porozumieniu z lekarzem pediatrą. Jak już wiemy, mleko musi mieć skład dostosowany do potrzeb małego organizmu. Warto wiedzieć także, że inne mleko będzie odpowiednie dla wcześniaków- ma w składzie większą zawartość białka, tłuszczów i składników mineralnych, a do tego ma o wiele większą wartość energetyczną.
Każde mleko modyfikowane posiada oznaczenia na opakowaniu. Liczba oznacza etap rozwoju malucha.
- 1 to mleko początkowe, czyli stosowane do 6 miesiąca życia,
- 2 to mleko dla dzieci po 6 miesiącu życia,
- 3 to mleko typu Junior, dla dzieci powyżej 12 miesiąca życia (w przypadku niekórych firm powyżej 10 miesiąca),
- 4 natomiast to mleko dla dzieci powyżej 2 roku życia.
Oprócz oznaczeń liczbowych, mleko posiada także oznaczenia literowe.
- Mleko HA to mleko hipoalergiczne, stworzone dla dzieci ze skłonnością bądź ryzykiem wystąpienia alergii na białko mleka krowiego.
- Mleko AR to mleko antyrefluksowe, idealne dla dzieci z problemem ulewania. Dzięki substancjom zagęszczającym pokarm w żołądku, treść pokarmowa nie cofa się do przełyku i nie powoduje refluksu.
- Dostępne są także mleka z oznaczeniem GR lub R, stworzone dla dzieci z problemami z apetytem. W swoim składzie zawierają kleik, dzięki czemu są o wiele bardziej sycące i wartościowe energetycznie. Specjalnym rodzajem mleka są produkty o obniżonej zawartości laktozy bądź całkiem jej pozbawione.
Jakie mleko początkowe polecają pediatrzy?
Wiele młodych mam zastanawia się, jakie mleko początkowe zalecają pediatrzy. Oczywiście, zdania są podzielone. Dużą popularnością cieszy się mleko modyfkowane Humana z racji naturalnego składu. Mleko Humana dostępne jest dla dzieci na każdym etapie rozwoju. Innym rodzajem mleka modyfikowanego jest mleko Hipp, dostępne w wielu różnych wariantach. Dla noworodków odpowiednie będzie mleko początkowe Hipp Combiotik, bogate w prebiotyczny błonnik pokarmowy, naturalne kultury kwasu mlekowego i cenne kwasy tłuszczowe DHA. Dla starszych dzieci sprawdzi się mleko następne Hipp Combiotik, wzbogacone o cenne witaminy i składniki odżywcze niezbędne dla dziecka powyżej 6 miesiąca życia.
Mleko następne – czym się różni od początkowego?
Główną różnicą pomiędzy mlekiem początkowym a następnym polega ta zwiększonej zawartości żelaza w mleku następnym. Mleko dla noworoda nie ma w składzie tak dużych ilości żelaza z racji tego, że noworodek zgromadził zapasy tego pierwiastka już w życiu płodowym. Zapasy te zaczynają się wyczerpywać właśnie w okolicach 6 miesiąca życia. To dlatego właśnie ten okres jest momentem przejścia z mleka początkowego na następne. Oprócz większej zawartości żelaza, mleko następne zawiera także więcej białka, które jest podstawowym i najważniejszy budulcem wszelkich tkanek. Mleko następne zawiera też zwiększoną ilość węglowodanów, które są źrodłem energii niezbędnej do rozwoju dziecka i wzrostu jego aktywności po 6 miesiącu życia.
Wiele mam zastanawia się, czy zmiana mleka z początkowego na następne jest konieczna. Podejścia są różne, jednak biorąc pod uwagę spore różnice w zawartości żelaza w składzie mleka, przejście z mleka początkowego na następne jest konieczne. Dzieci w wieku 6 miesięcy dopiero zaczynają rozszerzać dietę, nie jedzą jeszcze stałych posiłków w takich ilościach, by zapewnić sobie odpowiednią podaż żelaza. Jak wiemy, niedobór tego pierwiastka może prowadzić do wystąpienia anemii. Tym, co także przemawia za przejściem na mleko następne jest także fakt, że przy rozszerzeniu diety ilość wypijanego mleka naturalnie spada. To oznacza, że dziecko wypija mniej mleka i potrzebuje, by ta mniejsza ilość zawierała w sobie więcej składników odżywczych. Mleko początkowe będzie więc niewystarczające, by pokryć zapotrzebowanie organizmu dziecka na wszystkie składniki odżywcze. Mleko następne jest wzbogacone o dodatkowe porcje węglowodanów i białka.
Podsumowanie
Podsumowując, wybór mleka da noworodka nie jest łatwy, zwłaszcza, że na rynku dostępnych jest dziesiątki możliwości. Zawsze warto dokładnie przeczytać skład, upewnić się, że produkt nie zawiera składników niepożądanych, czyli np. oleju palmowego czy lecytyny. Swoje obawy i wątpliwości najlepiej jest skonsultować z lekarzem pediatrą, który doskonale dopasuje odpowiednie mleko do potrzeb malucha, biorąc pod uwagę ewentualne czynniki dodatkowe- alergie, wcześniactwo czy inne.
- Amelia – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Weronika – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Nikodem – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Natalia – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Karol – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Artur – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Zofia – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Monika – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Hanna – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Krzysztof – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny