Jak nauczyć dziecko wydmuchiwać nos?
- Adela Sobisz
- 20 września, 2023
- Dziecko Porady Zdrowie
Katar to zmora większości rodziców małych dzieci. Pojawia się niespodziewanie i skutecznie dezorganizuje życie całej rodziny. Nawet jeśli nie towarzyszą mu żadne dodatkowe dolegliwości, takie jak kaszel czy gorączka, znacząco wpływa na samopoczucie dziecka i pogarsza jego humor.
Mówi się, że leczony nieżyt nosa trwa tydzień, a nieleczony siedem dni. Istnieją jednak skuteczne sposoby na to, by choć trochę ulżyć maluchowi w chorobie. Podstawa to właściwa higiena nosa. Przeczytaj i dowiedz się, co zrobić, żeby nauczyć swoją pociechę porządnego wydmuchiwania nosa i w ten sposób zauważalnie skrócić czas trwania wielu infekcji.
Spis Treści
ToggleDmuchajcie na drobne przedmioty
Naukę warto rozpocząć od dmuchania ustami, aby dziecko zrozumiało, co można zrobić podmuchem powietrza i w jaki sposób nim kierować. Na początku ułóż na blacie stolika lub własnej dłoni niewielkie, lekkie przedmioty. Świetnie sprawdzą się kolorowe piórka, ale również zwykłe skrawki papieru czy bibuły. Poproś dziecko, by dmuchało w nie i swoim oddechem przesuwało jak najdalej. Możecie też zorganizować zawody i po kolei dmuchać, sprawdzając, czyje piórko poleci najdalej.
Później powtórzcie całą zabawę, namawiając swoją pociechę, żeby próbowała dmuchać nosem. Będzie to pewnie wymagało od niego nieco wysiłku, ale większość maluchów jest w stanie nauczyć się tego naprawdę szybko. Kiedy dziecko opanuje już tę czynność i będzie w stanie zdmuchnąć piórko czy papierek powietrzem wydmuchiwanym z nosa, możecie pójść o krok dalej i poprosić, by zrobiło to samo, kolejno zatykając raz jedną raz drugą dziurkę i wydmuchując powietrze tylko przez jedną.
Staraj się, by każdy etap nauki sprawiał dziecku przyjemność. Jeśli zauważysz, że jest zniechęcone albo zmęczone, zrezygnuj na jakiś czas. W przeciwnym razie maluch może mieć opory przed kolejnymi ćwiczeniami i cała nauka pójdzie na marne.
Ćwiczcie w różnych okolicznościach
Nauka dmuchania nosa nie musi odbywać się tylko w domu. Okazji do doskonalenia tej umiejętności jest zdecydowanie więcej. Świetną zabawą i doskonałym sposobem na naukę może być także wydmuchiwanie powietrza w wodzie. Zachęć dziecko, by podczas kąpieli w wannie albo pływania w basenie zanurzyło usta i wydmuchało powietrze, tworząc bąbelki. Kolejny krok to wydmuchiwanie powietrza nosem i obserwowanie fal, które powstaną na powierzchni wody.
Podczas spaceru możecie natomiast zbierać listki czy drobne kwiatki i również próbować je zdmuchnąć przy pomocy nosa. To bardzo ciekawa alternatywa dla piórek czy papierków, zwłaszcza na późniejszym etapie nauki, kiedy dziecko potrafi już wykonywać prostsze zadania i powoli zaczyna się nimi nudzić.
Zadbaj o motywację do nauki
Tak jak w przypadku nauki wszystkich innych czynności, również podczas treningu smarkania, maluch musi mieć odpowiednią motywację do pracy i wykonywania kolejnych zadań, które przed nim stawiasz. Jako rodzic wiesz najlepiej, w jaki sposób najlepiej wpłynąć na swoją pociechę i zachęcić ją do nauki. Na jedne dzieci świetnie oddziałują drobne nagrody, na przykład w postaci naklejek lub tatuaży. Inne chętniej wydmuchują nos, jeśli mają do dyspozycji ładne akcesoria. Doskonałym wyborem będą na przykład kolorowe chusteczki ozdobione wizerunkami ulubionych bohaterów z bajek. Tego rodzaju gadżety są dostępne w sklepach w bardzo szerokim wyborze, dlatego z łatwością wybierzesz wśród nich takie, które przypadną do gustu Twojemu maluchowi.
Są też takie dzieci, które od początku bardzo lubią rywalizację. Na nie może podziałać motywująco okazja do zmierzenia się z rodzicami czy rodzeństwem w zawodach na dmuchanie, zwłaszcza jeśli ostatecznie uda się im wygrać ten pojedynek. Jeszcze inne dzieci ucieszą się z samej możliwości spędzenia czasu z rodzicem w inny sposób niż dotychczas i wspólnego wydmuchiwania nosa w formie zabawy. Bardzo ważne jest także to, by na każdym etapie chwalić i wspierać dziecko, nawet jeśli początkowo nauka sprawia mu trudności. Zdarza się, że dopiero 3-4-letnie maluchy są w stanie prawidłowo wysmarkać nos, pozbywając się kataru. Dobre słowo i uśmiech od rodzica z pewnością podziałają motywująco na każde dziecko.
Nauka wydmuchiwania nosa – kiedy rozpocząć?
Warto pamiętać także o tym, że naukę wydmuchiwania nosa koniecznie trzeba rozpocząć jeszcze wtedy, gdy dziecko jest zdrowe, a nie wtedy, gdy zmaga się już z katarem. W takich okolicznościach będzie zdecydowanie bardziej skore do nauki i trenowania nowych umiejętności. Kiepskie samopoczucie, które często towarzyszy katarowi z pewnością skutecznie zniechęci je do ćwiczeń. Wydmuchiwanie zatkanego nosa jest znacznie trudniejsze i wymaga więcej wysiłku niż zwykłe dmuchanie. Przy najbliższej okazji zaproponuj więc maluchowi opisane wyżej ćwiczenia w formie zabawy, a kolejny nieżyt nosa z pewnością będzie łatwiejszy do zniesienia dla Was wszystkich. Być może uda Wam się nawet uniknąć rozwoju poważniejszej infekcji.
- Amelia – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Weronika – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Nikodem – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Natalia – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Karol – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Artur – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Zofia – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Monika – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Hanna – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Krzysztof – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny