Gdy dziecko nie chce jeść – jakie mogą być przyczyny braku apetytu?
- Adela Sobisz
- 21 września, 2023
- Dziecko Zdrowie
Brak apetytu u dziecka to sytuacja, z którą spotyka się naprawdę wielu rodziców. Przyczyny takiego stanu mogą być różne i nie zawsze wynikają z problemów zdrowotnych. Warto jednak zrozumieć, dlaczego maluch nie chce jeść, a także poznać możliwe rozwiązania tego kłopotu.
Dowiedz się więcej o powodach braku apetytu u dzieci.
Spis Treści
ToggleDziecko nie chce jeść – najczęstsze powody
Brak apetytu u dzieci dla rodziców jest często powodem niepokoju i stresu. Jest to w pełni zrozumiałe, ponieważ taka sytuacja może wiązać się z chorobą lub innymi poważnymi problemami. Przyczyny niechęci do posiłków mogą jednak być niekiedy naprawdę błahe i nie wymagać interwencji specjalisty. Co może zatem powodować brak apetytu u malucha?
Błędy dietetyczne
Jedną z najczęstszych przyczyn braku apetytu u pociechy są błędy dietetyczne popełniane przez rodziców. Przykładowo dawanie przekąsek między posiłkami może sprawiać, że maluch nie czuje głodu w porze obiadu. Dzieci nie przepadają też za monotonnym jadłospisem, a także mogą niezbyt przychylnie spoglądać na dania o mało atrakcyjnym wyglądzie. Wiele maluchów ma też problem z wprowadzaniem nowych potraw, zwłaszcza jeśli rodzice robią to w nieumiejętny sposób. Powodem braku apetytu może być ponadto naśladowanie przez dziecko szkodliwych nawyków żywieniowych rodziców, zmuszanie do jedzenia czy też stosowanie kar za niedokończenie posiłku.
Brak zainteresowania jedzeniem
Za brakiem apetytu może stać brak zainteresowania jedzeniem. Taka sytuacja może wynikać z tego, że podczas posiłków uwaga dziecka skupia się np. na bajce w telewizorze, interaktywnej zabawce lub grze na telefonie. Ponadto przerywanie fascynującej zabawy z powodu obiadu również może sprawić, że posiłek nie będzie dla malucha atrakcyjną opcją. Niekiedy problem ze skupieniem się na jedzeniu może wynikać nawet z ciekawych sytuacji, które dzieją się za oknem.
Problemy ze zdrowiem
Problemy ze zdrowiem mogą skutecznie pozbawić dziecko apetytu. Dotyczy to zwłaszcza różnego rodzaju problemów z trawieniem. Alergia pokarmowa, celiakia, nietolerancja laktozy czy też choroby pasożytnicze powodują dolegliwości, które są dla dziecka nieprzyjemne i mogą zniechęcać je do jedzenia. Obniżony apetyt może też być związany z infekcją, która rozwija się w organizmie malucha.
Problemy natury emocjonalnej
Dzieci przeżywają wszystko o wiele silniej niż dorośli. Zarówno negatywne, jak i pozytywne emocje mogą wpływać na apetyt pociechy. Pełen wrażeń i atrakcji dzień może sprawić, że maluch nie będzie mieć ochoty na obiad. Jeśli jednak utrata zainteresowania jedzeniem trwa dłużej, to warto przyjrzeć się sytuacji rodzinnej i życiowej dziecka. Taka reakcja zdarza się dość często w przypadku np. rozwodu rodziców, narodzin rodzeństwa, przeprowadzki czy też nawet rozpoczęcia szkoły.
W jakim wieku dzieci najczęściej nie chcą jeść?
Brak apetytu u dzieci może występować w różnych fazach rozwoju. Najczęściej spotyka się go u niemowląt i małych dzieci, ale może także występować u starszych pociech i nastolatków. Rodzice przeważnie skarżą się na problemy związane z apetytem w przypadku dzieci w wieku 2-5 lat. Maluchy w tym okresie mogą wykazywać tendencje do jedzenia nieregularnie, co jest często wynikiem prób wywierania wpływu na rodziców lub zwrócenia ich uwagi.
U niemowląt i małych dzieci brak apetytu może być związany z procesem rozwoju. Dzieci w wieku przedszkolnym mogą być wybredne również ze względu na zmieniające się preferencje smakowe. Warto zatem zrozumieć, że brak zainteresowania posiłkami może być po prostu normalnym etapem rozwoju i nie zawsze oznacza problemy zdrowotne.
Brak apetytu u dziecka – co może oznaczać?
Chwilowy brak apetytu raczej nie powinien mieć poważnych konsekwencji dla dziecka. Jeśli jednak taki problem utrzymuje się dłużej, to należy liczyć się z możliwością poważnych skutków dla zdrowia malucha. Dostarczanie niewystarczających ilości składników odżywczych może prowadzić do niedożywienia, które negatywnie wpływa na rozwój fizyczny i umysłowy dziecka.
Ponadto zbyt małe ilości witamin, minerałów i innych istotnych składników odżywczych mogą prowadzić do osłabienia odporności. To z kolei może skutkować częstszymi infekcjami. Problemy z apetytem to także zwiększone ryzyko wystąpienia konfliktu między rodzicem i dzieckiem. Napięcie i stres w codziennych kontaktach mogą skutecznie utrudnić budowanie poprawnych relacji rodzinnych w przyszłości.
Sposoby na brak apetytu u dzieci
W przypadku braku apetytu u dziecka warto podjąć się prób rozwiązania tego problemu. Istnieje wiele sposobów na poprawę apetytu u dziecka, a wybrana metoda powinna być związana z powodami takiej sytuacji. Czas zatem zapoznać się z kilkoma popularnymi pomysłami na to, jak przekonać dziecko do jedzenia!
Tworzenie pozytywnych skojarzeń związanych z posiłkami
Najprostszym sposobem na zachęcenie dziecka do posiłków jest zbudowanie pozytywnych skojarzeń związanych z jedzeniem. Czas spędzony przy stole powinien oznaczać przyjemną atmosferę. Na pewno należy unikać zmuszania do jedzenia, nagłego odrywania od zabawy, rozmów o konfliktach czy też podnoszenia głosu. Mile widziane jest natomiast chwalenie za postępy np. w próbowaniu nowych dań lub posługiwaniu się sztućcami.
Zapewnienie zróżnicowanych, atrakcyjnie wyglądających posiłków
Wprowadzenie zróżnicowanej diety może pomóc w zwiększeniu apetytu dziecka. Sporo ostrożności należy jednak zachować w przypadku maluchów, które niechętnie akceptują nowe dania. Ważne jest także dbanie o atrakcyjny wygląd posiłków. Kolorowe i ładnie udekorowane potrawy podane na ulubionym talerzu mogą skutecznie zainteresować dziecko jedzeniem.
Zadbanie o regularność posiłków
Regularność posiłków ma duże znaczenie dla apetytu dziecka. Rodzice powinni starać się utrzymywać stałe godziny posiłków, aby organizm dziecka przyzwyczaił się do jedzenia w określonych porach dnia. Pomiędzy posiłkami można oferować zdrowe przekąski, ale należy uważać z ich ilością, żeby dziecko miało miejsce na obiad lub kolację.
Gotowanie w rodzinnym gronie
Włączenie dziecka do procesu przygotowywania posiłków może być świetnym sposobem na zwiększenie jego zainteresowania jedzeniem. Podczas wspólnego gotowania ważne jest jednak zapewnienie przyjemnej atmosfery zabawy. Maluch z pewnością będzie chciał spróbować posiłki, które przygotował razem z rodzicami. Jest to też dobra okazja do budowania bliższej więzi z dzieckiem.
Zgłoszenie się do psychologa dziecięcego
W przypadku podejrzeń, że brak apetytu u dziecka wynika z problemów emocjonalnych, warto zwrócić się po pomoc do specjalisty. Psycholog dziecięcy lub wykwalifikowany terapeuta może popracować z maluchem nad radzeniem sobie z emocjami, stresem i trudnymi sytuacjami. To z kolei może wpłynąć pozytywnie na jego apetyt i przywrócić zainteresowanie jedzeniem.
- Kiedy jest Dzień Królika?
- Kiedy jest Dzień Nauczyciela?
- Dzień Cioci i Wujka – kiedy jest obchodzony?
- Międzynarodowy Dzień Przyjaźni – kiedy jest obchodzony?
- Dzień Rodzeństwa – kiedy jest obchodzony dzień Brata i Siostry?
- Dzień Strażaka – kiedy jest obchodzony?
- Meble dla dzieci – jakie cechy powinny mieć modne i dobre jakościowo projekty?
- Dzień Najlepszego Przyjaciela – kiedy przypada?
- Dzień Pluszowego Misia – kiedy przypada?
- Piżamka istotnym elementem dziecięcej garderoby