Gdańsk – 10 najlepszych atrakcji dla dzieci w Gdańsku
- Adela Sobisz
- 26 września, 2023
- Dziecko Miejsca
W Gdańsku znajduje się wiele interesujących destynacji, na które warto zwrócić uwagę, jeśli wybierasz się na urlop wraz z dziećmi. W tym artykule przeczytasz o ciekawych atrakcjach, które sprawią, że twoje dziecko zapamięta Gdańsk na bardzo długo.
Spis Treści
Toggle10 najlepszych atrakcji dla dzieci w Gdańsku
Gdańsk to miasto na północy Polski, które wraz z Gdynią i Sopotem wchodzi w skład większej aglomeracji zwanej Trójmiastem. Jest to miasto, które znajduje się na liście największych miast pod względem zamieszkującej je ludności. Jest również chętnie odwiedzanym miejscem przez turystów i wczasowiczów.
Plaża w Gdańsku
W Gdańsku plaż jest kilka. W zależności od tego w którym miejscu w mieście rezydujesz, do każdej z nich masz możliwość aby dostać się komunikacją miejską. Plaże w Gdańsku mają przyznany certyfikat Błękitnej Flagi, co jest dowodem na to, że są one miejscem dbającym o ochronę środowiska, a także bezpieczeństwo ich użytkowników.
Według wielu osób najpiękniejszą plażą w Gdańsku jest plaża na Stogach. Wybierając się tutaj ze swoimi pociechami na pewno będziecie się świetnie bawić i niczego wam nie zabraknie. Jeśli lubicie aktywny wypoczynek, to tutaj zagracie w piłkę nożną lub siatkówkę na wydzielonych boiskach. Specjalnie dla dzieci znalazł tu miejsce doskonale wyposażony plac zabaw. Nie ma tutaj żadnych opłat, a atrakcje są podzielone na grupy wiekowe od najmłodszych do nastolatków. Co więcej, jeśli chodzi o wyżywienie, to przy plaży można zaopatrzyć się w smaczny posiłek oraz różnorakie napoje. Na samej plaży znajduje się stały dostęp do świeżej wody pitnej. Dzięki temu można tutaj spędzić cały dzień i o nic się nie martwić!
Inne plaże należące pod teren Gdańska znajdują się w Jelitkowie, Brzeźnie czy Sobieszewie. Każda z plaż jest charakterystyczna i ma ciekawe atrakcje zarówno dla dzieci i dorosłych.
Foto: Google Maps
Zoo w Gdańsku Oliwie
Odwiedzenie Zoo z pewnością będzie dla dzieci nie lada przeżyciem. To tutaj na terenie 125 hektarów mieszka wiele gatunków zwierząt z niemalże wszystkich kontynentów. Miejsce to jest przystosowane dla najbardziej wymagających klientów, dlatego zarówno dzieci jak i dorośli będą się tutaj bardzo dobrze bawić.
Warto sprawdzić wszystkie atrakcje wcześniej, zanim zdecydujecie się na wizytę. Nawet jeśli tego nie zrobicie, to nie ma się czym martwić, bo wszystkiego dowiecie się na miejscu. Zoo jest otwarte przez cały rok i nie wymaga wcześniejszej rezerwacji. Po terenie Zoo można spacerować podziwiając przepiękne zwierzęta, a jeśli wolicie, to kursują tutaj również małe busy z których można skorzystać i w wygodny sposób zaoszczędzić czas i uniknąć obolałych nóg po długim chodzeniu.
Co ciekawe, można tutaj obejrzeć jak karmione są zwierzęta, wejść do Małego Zoo i pogłaskać zwierzaki. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest ono otwarte cały czas. Podobnie jak Park linowy z którego można korzystać w wyznaczonych miesiącach w roku. Na terenie Zoo można kupić pamiątki w niewielkim sklepiku, a także zaopatrzyć się w specjalne mapki do kupienia w automatach. Ułatwią one zwiedzanie i skierują tematycznie na konkretne gatunki zwierząt.
Park Oliwski
Park Oliwski to urokliwe miejsce, gdzie każdy może sobie odpocząć po długim spacerowaniu i zwiedzaniu okolic w mieście. Historia Parku w Oliwie sięga początków XIX wieku i od tego czasu się kształtowały jego tereny, aż do czasów dzisiejszych, kiedy jest on dostępny dla każdego kto pragnie zaczerpnąć widoków wspaniałej przyrody. Ten duży park charakteryzuje się wieloma pięknymi alejkami. Znajdują się tutaj plac zabaw dla dzieci i ogrody botaniczne ze wspaniałymi roślinami. Można tutaj przysiąść na ławce nad wodą, albo rozłożyć koc na trawie i piknikować wraz z dziećmi. Dzieci mogą się tutaj wybiegać jeśli mają mnóstwo energii, a także pojeździć na rowerach.
Pobyt w Parku Oliwskim, to doskonały sposób na relaks pośród przyrody, a poza tym można tutaj wejść do Muzeum które znajduje się w Pałacu Opatów, oraz zajrzeć do Palmiarni czy Szklarni i poznać różne typy ogrodów, jak ogród japoński.
Foto: Google Maps
Centrum Hewelianum
Aby skorzystać z oferty Centrum Hewelianum najlepiej zarezerwować termin i zakupić bilet wcześniej na stronie internetowej. W ten sposób wszystko będzie dobrze zaplanowane i uniknie się potencjalnego rozczarowania jak w przypadku spontanicznej wizyty. Dzieci zdecydowanie będą miały tutaj co robić. Centrum Hewelianum to doskonałe miejsce dla małych i dużych odkrywców!
Można tutaj skorzystać z tematycznych wydarzeń, takich jak na przykład Noc z Duchami czy Spotkanie z Naukowcami. Poza tym warto odwiedzić Planetarium aby obejrzeć niesamowity nieboskłon pełen gwiazd. Co więcej, wystawy oferowane przez Centrum Hewelianum są tematyczne (np. świat, matematyka, energia) i interaktywne więc na pewno spodobają się osobom w każdym wieku. Można się z nich dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy i jednocześnie dobrze przy tym bawić! Szeroka oferta Centrum Hewelianum jest kierowana zarówno dla indywidualnych osób jak i szkół czy placówek edukacyjnych. Dojechać tutaj można komunikacją miejską.
Muzeum Bursztynu
W Gdańsku znajduje się jedna z największych kolekcji bursztynu na świecie. W jej skład wchodzą okazy sprzed 40 milionów lat, jak i komnata składająca się z tych niezwykłych kamieni szlachetnych czy sztuka stworzona z ich wykorzystaniem przez artystów rękodzielników. Obecnie muzeum znajduje się w Wielkim Młynie, który dodatkowo jest wspaniałą atrakcją. Na Wystawach w Muzeum Bursztynu dowiedzieć się można o tym jak powstaje ten złoto – brązowy kamień, nie tylko pochodzenia bałtyckiego, ale także w odniesieniu do bursztynów na świecie.
Zobaczyć można tutaj wyroby z bursztynu, a także poznać ciekawe historie z nimi związane i tym w jaki sposób mieszkańcy Gdańska mieli wpływ na proces ich powstawania. Zdecydowanie wartościowe informacje i ciekawostki oraz ważna historia związana z terenami bałtyckimi. Wizytę tutaj warto sobie zaplanować wcześniej lub pamiętać o tym, że ostatnia odbywa się 60 minut przed zamknięciem placówki.
Foto: Google Maps
Bazylika Mariacka i ulica Mariacka
Bazylika Mariacka to miejsce warte uwagi niezależnie od tego czy jest się osobą religijną czy też nie. Zawiera w sobie historię i sztukę które rozwijały się w Gdańsku na przestrzeni wielu lat. Bazylika ta jest trochę jak muzeum, które jest wciąż żywe za sprawą osób które o nie dbają i je odwiedzają. Dlatego warto zabrać tutaj swoje dzieci, dzięki temu uczą się one szacunku dla historii i dzieł stworzonych przez ludzkie ręce. Co więcej, w sali multimedialnej można obejrzeć materiały filmowe na temat skarbów znajdujących się w Bazylice oraz poznać jej historię.
Bazylika Mariacka jest dostępna dla odwiedzających za niewielką opłatą, a w tym dostępne jest wejście na wieżę z punktem widokowym gdzie można podziwiać panoramę miasta. Po odwiedzeniu Bazyliki Mariackiej warto przespacerować się zabytkową ulicą Mariacką, pełną zabytkowych budowli wokół, a na zakończenie wycieczki zjeść pożywny posiłek w jednej z okolicznych restauracji.
Muzeum Morskie
Muzeum Morskie jest również interesującym obiektem, dzięki któremu dzieci będą miały możliwość poznać historię żeglugi w Gdańsku. Tutaj właśnie będą one miały okazję zobaczyć interesujące modele statków, a także inne eksponaty. Jednak, to nie wszystko, bo każdy odwiedzający ma tutaj możliwość, aby zapoznać się materiałami edukacyjnymi, które zgłębiają wiedzę na temat żeglarstwa. Można tutaj przyjść na różne lekcje związane z tematem lub skorzystać z oprowadzania z przewodnikiem, co jest szczególnie wartościowe dla młodych osób zafascynowanych danym tematem, a także dla szkół, które szukają pomysłu dla swoich podopiecznych na spędzenie w wartościowy sposób czasu poza szkołą.
W Muzeum Morskim można się także zaopatrzyć w dodatkowe materiały oraz pamiątki związane z żeglarstwem.
Foto: Google Maps
Fontanna Neptuna i Jarmark Dominikański
Fontanna Neptuna jest bardzo sławna w Gdańsku, dlatego wspólne zdjęcie przy niej będzie z pewnością ważną pamiątką w albumie ze zdjęciami. Można ją odwiedzić przy okazji spacerując po mieście po równie popularnej ulicy Długi Targ. W czasie trwania Jarmarku Dominikańskiego można kupić różne ciekawe przedmioty – odbywa się on jednak wyłącznie w okresie wakacyjnym, trwając około miesiąca. Zimą natomiast warto odwiedzić Jarmark Bożonarodzeniowy.
Tutaj, zarówno dzieci jak i dorośli będą mieli okazję zaopatrzyć się w ciekawe pamiątki z Gdańska. Także te związane z historią miasta oraz różne drobiazgi jak pierścionki, koraliki z bursztynami, magnesy i wiele innych. Na tej ulicy można również wstąpić do restauracji i zjeść smaczny posiłek po długim i wymagającym spacerze po mieście. W zależności od okresu w którym przybywasz do Gdańska, warto zajrzeć na tą ulicę, dlatego, że jest ona jedną z ważniejszych w mieście.
Rejs Galeonem ze zwiedzaniem Westerplatte
Na Westerplatte można udać się jednym z dwóch statków które odbywają w sezonie letnim częste rejsy w ciągu dnia. Będzie to niezwykłe przeżycie dla dzieci, które nigdy nie pływały statkiem, ale także dla każdego kto nie ma strachu przed podróżowaniem po wodzie. Statki wyglądają bardzo zabytkowo i noszą w swoich dekoracjach historię żeglarstwa pozwalając wyobrazić sobie klimat starego portowego Gdańska.
Podczas rejsu można podziwiać tereny morskie oraz ich okolicę, dodatkowym atutem jest to że przewodnik podczas rejsu opowiada historię okolicy, dzięki czemu przyswajanie wiedzy jest jeszcze bardziej ciekawe. Podróż statkiem trwa pół godziny, a po wyjściu na brzeg, można udać się zwiedzić wzgórze Westerplatte, z którym związana jest ważna historia z czasów II wojny światowej, które każdy młody obywatel powinien poznać.
Foto: Google Maps
Stocznia Gdańska
Stocznia Gdańska to kolejne historyczne miejsce w Gdańsku, a jednocześnie takie które stało się jego wizytówką. To tutaj właśnie po wojnie budowano statki przez kolejne 50 lat. Obecnie część stoczni nadal funkcjonuje jako miejsce gdzie reperuje się uszkodzone statki czy buduje nowe. Znajduje się tutaj również część wygospodarowana na celebracje kultury i sztuki. Odbywają się tutaj licznie wystawy i koncerty, które w tym surowym krajobrazie powodują szczególny klimat.
- Amelia – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Weronika – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Nikodem – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Natalia – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Karol – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Artur – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Zofia – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Monika – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Hanna – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Krzysztof – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny