Czy w ciąży można pić piwo bezalkoholowe?
- Adela Sobisz
- 21 września, 2023
- Ciąża
To pytanie zadaje sobie wiele ciężarnych kobiet. W dużej mierze jest to związane z licznymi mitami, które narosły wokół tego tematu. Spodziewasz się dziecka i zastanawiasz się, czy możesz sięgnąć po alkohol 0%? Sprawdź, co warto wiedzieć o piciu piwa bezalkoholowego w okresie ciąży i karmienia piersią.
Spis Treści
TogglePiwo bezalkoholowe 0% a ciąża
W polskim prawie za napój bezalkoholowy uważa się produkt, w którym zawartość alkoholu nie przekracza 0,5%. Popularne piwa bezalkoholowe zawierają zazwyczaj bardzo niską ilość alkoholu właśnie ze względu na obowiązujące przepisy. U niektórych marek ta wartość wynosi nawet 0,03%, a alkohol jest obecny wyłącznie dla nadania napojowi odpowiedniego smaku. Tak niewielka ilość powoduje, że na opakowaniach nie ma grafik wskazujących na zakaz spożywania w ciąży.
Wielu ekspertów zaleca jednak ostrożność i przede wszystkim umiar. Należy pamiętać, że każda ilość alkoholu, jaka trafia do organizmu kobiety w ciąży, może dotrzeć do płodu. To z kolei może mieć wpływ na rozwijający się mózg i układ nerwowy dziecka. Z tego powodu większość ekspertów zaleca, by kobiety w ciąży unikały alkoholu w jakiejkolwiek postaci, w tym także piwa bezalkoholowego 0%. Ostateczna decyzja należy jednak oczywiście do kobiety.
Wino bezalkoholowe 0% a ciąża
W przypadku win bezalkoholowych 0% obowiązuje taka sama zasada jak w przypadku piw. Zawartość alkoholu nie może przekraczać 0,5%. Choć taka wartość jest uznawana za bezpieczną dla kobiet w ciąży, to eksperci pozostają sceptyczni. Jest to związane z faktem, że nawet minimalna ilość alkoholu może wywołać nieodwracalne zmiany w organizmie nienarodzonego dziecka. Wskazana jest zatem rozwaga i sięganie po takie produkty w umiarkowanych ilościach lub zupełne wykluczenie ich z diety. Należy też pamiętać, że ewentualna niepewność w kwestii wpływu wina bezalkoholowego na dziecko może wywoływać u przyszłej mamy silne emocje. To z kolei z pewnością nie jest wskazane w okresie ciąży.
Ponadto nigdy nie można mieć pewności, że wybrany produkt na pewno nie zawiera alkoholu. Dobrym pomysłem może być też zasięgnięcie opinii lekarza prowadzącego ciążę. Ponadto warto śledzić publikacje dotyczące wpływu wina bezalkoholowego na rozwój płodu i ogólny przebieg ciąży.
Piwo bezalkoholowe a karmienie piersią
Karmienie piersią to ważny okres w życiu matki i dziecka. Podczas laktacji nie należy spożywać alkoholu. Opinie ekspertów dotyczące piwa bezalkoholowego są natomiast dość podobne do tych związanych z sięganiem po takie napoje podczas ciąży. Choć teoretycznie jest to stosunkowo bezpieczna opcja, to najlepiej zachować ostrożność i w miarę możliwości unikać piw 0%.
W przypadku zdecydowania się na wypicie bezalkoholowego napitku warto przestrzegać kilku prostych zasad. Przede wszystkim ważne jest umiarkowanie. Jedno piwo 0% od czasu do czasu może nie zaszkodzić maluchowi. Regularne spożywanie takich napojów w dużych ilościach może natomiast negatywnie wpłynąć na jakość mleka. Ponadto warto odczekać kilka godzin, zanim nakarmi się malucha. W ten sposób ewentualne niewielkie ilości alkoholu ulegną rozkładowi w czasie i nie będą obecne w pokarmie.
Niezwykle ważny jest też monitoring reakcji dziecka. W przypadku zauważenia jakichkolwiek niepokojących objawów warto skontaktować się z lekarzem. Należy zawsze brać pod uwagę możliwość, że piwa bezalkoholowe mogą zawierać więcej alkoholu niż deklarowane na etykiecie. Z tego powodu najlepiej stawiać tylko na sprawdzone marki lub po prostu unikać takich napojów w okresie laktacji.
Dlaczego nie można pić alkoholu w ciąży?
Spożywanie nawet niewielkich ilości alkoholu w ciąży nie jest wskazane. Powodów jest co najmniej kilka. Przede wszystkim u dzieci matek, które sięgają po alkohol w trakcie ciąży, może wystąpić zespół FAS, czyli Alkoholowy Zespół Płodowy. Jego skutkiem mogą być m.in. problemy z rozwojem fizycznym i intelektualnym, a także zaburzenia zachowania dziecka. Dodatkowo maluch może mieć charakterystyczne, niezbyt atrakcyjne rysy twarzy. FAS jest nieodwracalny.
Alkohol może też wpłynąć na rozwijający się mózg płodu i doprowadzić do trwałych uszkodzeń i zaburzeń neurologicznych. Ponadto zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń rozwojowych, takich jak problemy z rozwojem mowy, zachowania i umiejętnościami społecznymi. Dzieci matek pijących alkohol w ciąży częściej przychodzą na świat z wadami wrodzonymi, do których należą np. wady serca, wady układu moczowego czy też wady twarzoczaszki.
Należy także pamiętać o tym, że spożywanie alkoholu w ciąży może prowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu. Poronienie może wywołać u kobiety poważne problemy psychiczne. Z kolei przedwczesny poród wiąże się z ryzykiem śmierci płodu, zwiększonej podatności dziecka na choroby i wielu innych negatywnych konsekwencji dla malucha.
Ostateczna decyzja o spożywaniu alkoholu w ciąży oczywiście zawsze należy do kobiety. Nie ma obecnie przepisów prawnych, które regulowałyby tę kwestię. Każda kobieta powinna liczyć się z tym, że w przypadku wystąpienia problemów dziecko w przyszłości może mieć pretensje do matki. To z kolei może na zawsze zaprzepaścić szanse na zbudowanie wartościowych relacji rodzinnych. Warto zatem odpuścić sobie alkohol przynajmniej na czas ciąży. W razie problemów można udać się na terapię uzależnień.
- Amelia – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Weronika – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Nikodem – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Natalia – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Karol – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Artur – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Zofia – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Monika – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Hanna – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Krzysztof – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny