Co zabrać do szpitala na poród?
- Adela Sobisz
- 4 października, 2023
- Ciąża
Oczekiwanie na poród to okres pełen emocji. Do wizyty na porodówce warto jednak dobrze się przygotować, co zdecydowanie ułatwi skupienie się po prostu na przyjściu na świat malucha. Z tego powodu już w okolicach siódmego miesiąca ciąży zaleca się spakowanie torby do szpitala.
Sprawdź, co każda kobieta spodziewająca się dziecka powinna zabrać ze sobą na porodówkę.
Spis Treści
ToggleLista rzeczy do szpitala do porodu
Do wizyty w szpitalu przyszła mama powinna być odpowiednio przygotowana. W tym celu jeszcze na długo przed porodem należy sporządzić listę niezbędnych rzeczy do zabrania na porodówkę. Poniżej znajdziesz szczegółowy poradnik, dzięki któremu łatwiej będzie ci skompletować wyprawkę dla mamy do szpitala.
1. Dokumenty
To punkt absolutnie niezbędny. Upewnij się, że masz ze sobą dowód osobisty, ponieważ w szpitalu konieczna jest możliwość potwierdzenia tożsamości pacjentki. Dobrym pomysłem jest umieszczenie w torbie z wyprawką paszportu lub prawa jazdy. W ten sposób w przypadku zapomnienia o dowodzie nie będzie problemu z wylegitymowaniem się na porodówce. Obecnie kobieta może posługiwać się również elektronicznym dowodem osobistym, dlatego warto zainstalować w telefonie odpowiednią aplikację.
Ponadto lista rzeczy do szpitala powinna obejmować dowód ubezpieczenia w NFZ. Choć ciężarne są objęte bezpłatną opieką medyczną, to taki dokument może zwyczajnie ułatwić i przyspieszyć procedury związane z przyjęciem na porodówkę. Warto także mieć przy sobie NIP pracodawcy w celu załatwienia formalności związanych z wystawieniem dokumentów, które są niezbędne do ubiegania się o urlop macierzyński.
W przypadku zaplanowanego cesarskiego cięcia należy zabrać ze sobą skierowanie lekarskie. Dodatkowo zaleca się przygotowanie planu porodu. Jest to dokument zawierający informacje dotyczące preferencji mamy w wielu ważnych kwestiach medycznych, takich jak opieka okołoporodowa, przebieg porodu czy też stosowanie wenflonu.
2. Wyniki badań
Do szpitala należy zabrać ze sobą również dokumentację medyczną. Najważniejsza jest w tym przypadku karta przebiegu ciąży. W takim dokumencie są bowiem umieszczone właściwie wszystkie niezbędne informacje dotyczące przebiegu ciąży. W ten sposób lekarz może się dowiedzieć, jak rozwijał się płód, jaki jest stan zdrowia przyszłej mamy czy też jakie badania zostały wykonane w każdym trymestrze. Znajomość wyników badań, grupy krwi i stosowanych leków znacząco ułatwia pracę medykom, którzy mają odbierać poród. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy lekarz nie prowadził ciąży kobiety.
3. Niezbędne rzeczy (lista)
W przypadku zastanawiania się, co zabrać do szpitala do porodu przydatna może okazać się praktyczna lista z niezbędnymi elementami wyprawki dla mamy:
- Torba do szpitala: Do spakowania rzeczy na porodówkę najlepiej nada się lekka walizka na kółkach, które ułatwiają mamie samodzielny transport. Warto wybrać model, który ma praktyczne przegródki i kieszonki.
- Ubrania: Na porodówkę warto zabrać kilka koszul nocnych, wygodną bieliznę, skarpetki, szlafrok i dwie pary gumowych klapek.
- Środki do higieny osobistej: Do torby należy też zapakować szczoteczkę do zębów, pastę do zębów, grzebień lub szczotkę, żel pod prysznic i szampon. Dodatkowo zaleca się zakup produktów do higieny krocza, majtki poporodowe, podkłady poporodowe, krem do brodawek i chusteczki nawilżane. Opcjonalnie można zabrać ze sobą ulubione kosmetyki do makijażu, papier toaletowy i podkłady na sedes.
- Ręczniki: Na porodówce warto mieć własne ręczniki. Wiele mam poleca modele w ciemniejszych kolorach, na których krew jest mniej widoczna.
- Telefon komórkowy i ładowarka: Torba do szpitala na poród powinna zawierać również telefon i ładowarkę lub naładowany powerbank z kablem. W ten sposób kobieta będzie mogła bez problemu komunikować się z bliskimi, uwiecznić na zdjęciu pierwsze chwile dziecka na świecie czy też po prostu wykorzystać wolny czas na odrobinę rozrywki.
- Przekąski i woda: Przyszli rodzice mogą spędzić na porodówce wiele godzin. Z tego powodu warto zaopatrzyć się w przekąski, które dodadzą energii, czyli np. batoniki zbożowe, orzechy i suszone owoce. Ponadto na pewno przyda się zapas wody butelkowanej.
Co jeszcze warto mieć ze sobą w szpitalu?
Oprócz powyższej listy podczas pobytu w szpitalu kobiecie może przydać się wiele innych rzeczy. Przede wszystkim warto pomyśleć o stworzeniu listy z numerami osób, z którymi szpital powinien kontaktować się w przypadku pojawienia się problemów w przebiegu porodu lub przed wypisaniem z porodówki.
Podczas zastanawiania się, co spakować do porodu, warto pomyśleć również o samopoczuciu kobiety. Niekiedy w szpitalu trzeba spędzić nawet kilka dni, podczas których przyszła lub świeżo upieczona mama może mieć sporo wolnego czasu. Relaks w tym okresie mogą zapewnić np. książki, czasopisma czy też odtwarzacz z muzyką. Spokój i wygodę może ponadto zapewnić zabranie ze sobą ulubionej poduszki i koca.
- Stare bajki z dzieciństwa – z lat 60, 70, 80 i 90-tych
- Nietypowe i rzadkie imiona dla dzieci – dla chłopców i dziewczynek
- Hulajnoga elektryczna dla dzieci – jaka jest dozwolona prędkość?
- Zabawy sportowe i konkurencje dla dzieci na świeżym powietrzu
- Białko – jakie pełni rolę i funkcję w organizmie, naturalne źródła białek
- Bezpieczeństwo dziecka w podróży: wybór odpowiedniego fotelika samochodowego
- Imiona dla chłopców na literę Z
- Imiona dla chłopców na literę W
- Świnka Piggy (Muppety)
- Kermit Żaba (Muppety)