Ból ucha u dziecka – domowe sposoby, co podać?
- Adela Sobisz
- 21 września, 2023
- Dziecko Zdrowie
Ból ucha to dla dziecka naprawdę nieprzyjemne doświadczenie. Z kolei dla rodziców jest to sytuacja, która może wywoływać stres i niepokój. Dla dobra dziecka i własnego spokoju warto zatem poznać sposoby leczenia i inne istotne informacje dotyczące tej dolegliwości. Dowiedz się, jak pomóc maluchowi zmagającego się z bólem ucha.
Spis Treści
ToggleBól ucha u dziecka – objawy
Rozpoznanie bólu ucha u dziecka jest dość proste w przypadku maluchów, które są już na etapie rozwoju pozwalającym na swobodną komunikację. Nieco większym wyzwaniem jest zdiagnozowanie problemu u niemowląt i małych dzieci. Niekiedy jednak nawet starsza pociecha może mieć problem z określeniem, co i gdzie ją boli. Z tego powodu warto znać objawy, które mogą świadczyć o bólu ucha.
Jednym z najczęstszych symptomów bólu ucha u dziecka jest oczywiście ból lub dyskomfort w okolicach ucha. Częste dotykanie lub pocieranie ucha może wskazywać właśnie na taką dolegliwość. Warto również zwrócić uwagę na ewentualny wyciek płynu z ucha, ponieważ może to być oznaką poważniejszej infekcji.
Ponadto bólowi ucha często towarzyszy także gorączka u dziecka. Dziecko może być drażliwe, płaczliwe, a nawet mieć trudności z zasypianiem z powodu nasilającego się bólu. Problemy ze słuchem lub uczucie zatkania uszu to kolejne sygnały, na które warto zwrócić uwagę. Zaniepokoić powinien też obrzęk wokół ucha. Co ciekawe, ból ucha może też utrudniać maluchowi swobodne żucie i przełykanie.
Ból ucha u dziecka – jakie są przyczyny?
Ból ucha jest objawem, który pojawia się przy różnego rodzaju problemach. Z tego powodu jego przyczyny również mogą mieć różne podłoże. Najczęściej taka dolegliwość jest spowodowana zapaleniem ucha środkowego, będącym infekcją bakteryjną. Innym powodem bólu ucha u dzieci może być podrażnienie lub uraz ucha. To z kolei może być wynikiem obecności w uchu obcego ciało, które mogło znaleźć się tam przypadkowo lub zostać włożone przez malucha. Ponadto uraz może być skutkiem niewłaściwego czyszczenia uszu.
Przyczyną bólu ucha może być też zatkanie go w wyniku nagromadzenia woskowiny w przewodzie usznym. Warto zaznaczyć, że ból ucha u dziecka może być również spowodowany alergiami lub infekcjami górnych dróg oddechowych. Ponadto ból może być skutkiem ubocznym stanów zapalnych zębów, jamy ustnej, gardła lub migdałków. Niekiedy dolegliwość jest też związana z ukąszeniem lub użądleniem przez owady.
Ból ucha u dziecka – jak długo może potrwać?
Czas trwania bólu ucha u dziecka może być zróżnicowany i zależy od takich czynników jak np. przyczyna dolegliwości i zastosowane leczenie. Przykładowo w przypadku ostrego zapalenia ucha środkowego ból może utrzymywać się kilka dni, choć najczęściej znika już po jednym dniu. Jeśli natomiast infekcja nie zostanie wyleczona lub postawiona diagnoza okaże się błędna, to ból ucha może dokuczać dziecku znacznie dłużej. Należy też pamiętać, że opóźnienie w rozpoczęciu leczenia i wydłużenie się czasu trwania dolegliwości może być spowodowane faktem, że maluch nie daje wyraźnych znaków dotyczących bólu ucha.
Ból ucha u dziecka – co podać?
Leczenie bólu ucha u dziecka zależy od przyczyny. W przypadku podejrzenia infekcji ucha należy stosować leki przepisane przez lekarza. Mogą to być antybiotyki, ale niekiedy pediatra może zalecić podawanie np. tylko leków przeciwgorączkowych lub przeciwbólowych. W przypadku braku ostrych objawów i pominięciu wizytu lekarskiej można złagodzić nieprzyjemne dolegliwości ibuprofenem, o ile oczywiście nie ma ku temu przeciwwskazań. W zmniejszeniu problemu mogą pomóc również krople do uszu. Ponadto zawsze należy pamiętać o trzymaniu się odpowiednich dawek i uważnym czytaniu ulotek dołączonych do leków. W razie wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Ból ucha u dziecka – domowe sposoby
Domowe sposoby mogą wspomóc leczenie lub złagodzić dokuczliwe objawy. Należy jednak zachować ostrożność, zwłaszcza jeśli nie jest znana przyczyna bólu ucha. Istnieje bowiem ryzyko zaszkodzenia dziecku. Jeśli jednak nic nie wskazuje na poważny problem, to można przykładowo śmiało sięgnąć po ciepłe okłady. Kompres nie powinien być zbyt gorący, żeby nie powodować oparzeń. Przyłożenie go do ucha na kilka minut może przynieść maluchowi ulgę, ponieważ dojdzie do rozszerzenia naczyń krwionośnych i szybszego przepływu krwi.
Utrzymywanie dziecka w pozycji pionowej również może pomóc w złagodzeniu bólu, ponieważ sprzyja to zmniejszeniu ciśnienia w uchu. Do popularnych domowych sposobów zalicza się także delikatne masowanie okolic ucha, co pozwala rozluźnić się napiętym mięśniom w newralgicznym miejscu. Pomocne może okazać się też nacieranie okolic ucha olejkiem kamforowym. Ponadto należy zadbać o podawanie dziecku płynów, ponieważ odwodnienie spowodowane np. gorączką może zwiększyć ból ucha u dziecka.
Ból ucha u dziecka – kiedy udać się do lekarza?
Niekiedy ból ucha u dziecka może wymagać wizyty u lekarza. Konsultacja medyczna na pewno jest wskazana w przypadku bardzo intensywnego bólu, który nie ustępuje lub wręcz się nasila. Do pediatry należy też udać się w sytuacji, gdy po 2-3 dniach nie następuje poprawa, zwłaszcza jeśli podano maluchowi leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.
Podstawą do odwiedzenia lekarza jest też bardzo wysoka gorączka, która przekracza 39-40°C. Dotyczy to zwłaszcza niemowląt w pierwszych kilku miesiącach życia. Powodem do niepokoju powinny być także wymioty, wyciek płynu z ucha i inne nietypowe objawy. Do wizyty u specjalisty powinny skłonić powtarzające się infekcje lub ból ucha utrzymujący się przez długi okres. Ponadto ból ucha powinien być zawsze skonsultowany z lekarzem w przypadku dzieci z grup ryzyka, czyli np. z zespołem Downa.
- Amelia – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Weronika – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Nikodem – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Natalia – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Karol – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Artur – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Zofia – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Monika – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Hanna – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Krzysztof – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny