Biegunka u dziecka – ile trwa, co podać?
- Adela Sobisz
- 21 września, 2023
- Dziecko Zdrowie
Biegunka jest dość często spotykaną dolegliwością u maluchów. Jej pojawienie się może być kłopotliwe zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Z tego powodu warto wiedzieć, co może ją powodować, kiedy należy udać się do lekarza czy też jak można złagodzić jej objawy. Czas zatem poszerzyć wiedzę o biegunkach u dzieci!
Spis Treści
ToggleBiegunka u dziecka – jak ją rozpoznać?
Rozpoznanie biegunki przeważnie nie przysparza rodzicom problemów. Rozwolnienie u dziecka to stan, w którym stolec ma luźną lub wodnistą formę i jest oddawany znacznie częściej niż zazwyczaj. Dodatkowo mogą pojawić się takie objawy jak ból brzucha, wzdęcia i wymioty. Niekiedy może wystąpić także gorączka. Biegunka sprzyja odwodnieniu i utracie elektrolitów, co z kolei może przełożyć się na osłabienie, senność i uczucie zmęczenia. Maluch może też nie mieć apetytu i być drażliwy lub płaczliwy. W przypadku ostrej postaci zakaźnej w stolcu może pojawić się śluz lub krew.
Biegunka u dziecka – jakie są przyczyny?
Biegunka u dziecka może mieć różne źródła, a zrozumienie przyczyn jest kluczowe dla właściwego leczenia. Najczęstszą przyczyną biegunki u dzieci są infekcje wirusowe, które u dzieci zazwyczaj są spowodowane przez rotawirusy. Takie drobnoustroje przenoszą się drogą kropelkową, dlatego ryzyko zakażenia się jest dość spore, zwłaszcza w przypadku osłabionego układu odpornościowego.
Pojawienie się biegunki może być ponadto wynikiem infekcji bakteryjnej, za którą mogą odpowiadać m.in. salmonella, bakteria E. coli czy też czerwonka. Rozwolnienie często występuje również jako skutek nietolerancji lub alergii pokarmowej. Zwiększona częstotliwość wypróżnień może być także związana z nieprawidłową reakcją na niektóre leki, osłabieniem flory bakteryjnej jelit po antybiotykoterapii, silnymi emocjami lub zatrucia pokarmowego. Niekiedy jest to też objaw towarzyszący infekcjom np. anginy.
Biegunka u dziecka – ile może potrwać?
Czas trwania biegunki u dziecka zależy od przyczyny oraz zastosowanego leczenia. Przykładowo biegunka wywołana infekcją wirusową zazwyczaj utrzymuje się 1-4 dni i ustępuje samoistnie. Z kolei biegunka bakteryjna może być bardziej uporczywa i dokuczać maluchowi nawet przez 5-7 dni. W obu przypadkach dolegliwości nie powinny być obecnie dłużej niż przez 14 dni. Warto wiedzieć, że u dzieci stosunkowo rzadko występują biegunki przetrwałe (14-30 dni) i przewlekłe (powyżej 30 dni).
Biegunka u dziecka – co podać?
W przypadku biegunki u dziecka nawadnianie jest kluczowe. Dziecko traci płyny wraz z luźnymi stolcami, dlatego ważne jest, aby uzupełnić te straty. Inaczej może dojść do odwodnienia, które może prowadzić do ciężkich powikłań. Dobrym pomysłem jest podawanie płynów zawierających elektrolity, które pomagają przywrócić ich równowagę w organizmie. Cenne witaminy, minerały i inne składniki odżywcze są bowiem usuwane wraz z oddawaniem stolca. W aptekach są obecnie dostępne gotowe preparaty nawadniające, które zostały stworzone specjalnie z myślą o najmłodszych chorych. Ponadto można kupić bez recepty leki przeciwbiegunkowe dla dzieci. W ten sposób dokuczliwe objawy dość szybko powinny ulec złagodzeniu.
Biegunka u dziecka – kiedy do lekarza?
W większości przypadków biegunki u dzieci mają łagodny przebieg i ustępują samoistnie. Nie wymagają zatem odwiedzenia gabinetu pediatry. Istnieje jednak szereg sytuacji, w których należy niezwłocznie udać się do lekarza. Dotyczy to przede wszystkim utrzymywania się rozwolnienia przez dłuższy czas. Może to bowiem wskazywać na infekcję bakteryjną, która wymaga podania antybiotyków. W przypadku niemowlaka powodem do niepokoju może być biegunka trwająca ponad 24 godziny. Z kolei u starszego dziecka czas ten wynosi 48 godzin bez zaobserwowania wyraźnej poprawy.
Podstawą do konsultacji lekarskiej są także różnego rodzaju niepokojące objawy, które towarzyszą biegunce. Mogą to być oznaki odwodnienia, które można rozpoznać m.in. po suchości w ustach, bardzo rzadkim oddawaniu moczu i nadmiernej senności. Ponadto specjalista powinien zobaczyć dziecko, jeśli maluch wymiotuje, biegunka jest bardzo intensywna czy też w stolcu pojawia się krew lub śluz. Warto pamiętać, że każdy rodzic zna swoje dziecko najlepiej i zazwyczaj doskonale wie, kiedy może być potrzebna pomoc lekarza, nawet jeśli objawy z pozoru nie są groźne.
Biegunka u dziecka – dieta
Odpowiednia dieta jest niezwykle ważna dla dzieci z biegunką. Celem powinno być złagodzenie objawów przy jednoczesnym dbaniu o uzupełnienie ważnych składników odżywczych. Oprócz wody i wspomnianych wcześniej elektrolitów organizm dziecka może dobrze reagować np. na kleik z ryżu, który nie podrażnia układu pokarmowego. Warto wrzucić do niego marchewkę. Ponadto maluchowi raczej bez obaw można podawać banany, ponieważ są łatwostrawne i dodają energii. Do zalecanych produktów zalicza się także m.in. mus z pieczonych jabłek, wafle ryżowe, kisiel, kleik z siemienia lnianego i upieczone w tosterze tosty pszenne.
W miarę poprawy stanu dziecka można stopniowo próbować wprowadzać bardziej zróżnicowany jadłospis. W okresie biegunki należy jednak unikać produktów mlecznych, tłustych potraw, słodyczy i napojów gazowanych, ponieważ mogą podrażniać przewód pokarmowy i utrudniać złagodzenie rozwolnienia. Biegunkę mogą też nasilać np. soki owocowe, suszone śliwki i produkty bogate w błonnik.
- Imiona dla chłopców na literę V
- Imiona dla chłopców na literę U
- Imiona dla chłopców na literę T
- Imiona dla chłopców na literę S
- Imiona dla chłopców na literę R
- Imiona dla chłopców na literę P
- Imiona dla chłopców na literę O
- Imiona dla chłopców na literę N
- Imiona dla chłopców na literę M
- Imiona dla chłopców na literę L