10 powodów, dla których warto jeść jabłka
- Adela Sobisz
- 29 września, 2023
- Zdrowie
Jabłka to bogactwo polskich ziem. Od dziecka mamy do czynienia z tymi owocami tak często, że zapominamy, jakim są dobrodziejstwem.
Spis Treści
ToggleDlaczego warto jeść jabłka?
Oto 10 konkretnych powodów.
Mają mnóstwo cennych składników odżywczych
Oprócz słodkiej fruktozy jabłka zawierają prawie wszystkie witaminy. Najwięcej mają tych z grupy B (zwłaszcza B2 i B6), ale również dużo witaminy C i K. Badania naukowe przyznają więc rację mamom, które powtarzają dzieciom przez lata: zjedz jabłuszko, bo witamin potrzebujesz!
Ponadto, jak wiele owoców, jabłka zawierają dużo błonnika pokarmowego, który jest niezbędny dla prawidłowej pracy jelit. Zapobiega zaparciom i wspiera prawidłową perystaltykę układu pokarmowego. Mają też cenny przeciwutleniacz – kwercetynę. Zapobiega on powstawaniu wolnych rodników, a tym samym chroni np. skórę przed starzeniem.
Niski indeks glikemiczny
To ważny w dietetyce parametr żywności. Jest miarą szybkości wzrostu stężenia glukozy we krwi po posiłku. Bardzo słodkie (i niezbyt zdrowe) produkty mają wysoki indeks glikemiczny. Dają szybką przyjemność, ale po ich zjedzeniu głód powraca szybciej. Natomiast jabłka mają niski indeks glikemiczny, nawet jak na owoce. Dlatego, choć wyraźnie słodkie, są dobre dla osób na diecie, gdyż dają poczucie sytości.
Są zdrową przekąską na drogę
Któż nie nosił przy sobie czasem batonika na nagły głód? Owszem, słodycze są szczelnie pakowane i trwałe. Ale bądźmy szczerzy, to bywa wymówka, żeby zjeść coś niezdrowego. Wzięcie ze sobą umytego jabłka do pracy albo szkoły to naprawdę żaden wysiłek, za to wyrabia bardzo korzystny dla zdrowia nawyk.
Można zabrać jabłko w całości, ze skórką. Można też pokroić je na kawałki i połączyć z innymi owocami. Taka pyszna sałatka owocowa to znakomity pomysł an pożywne i smaczne drugie śniadanie. Zamiast syntetycznych słodyczy, weź do pracy czy na uczelnię owoce w pojemniku śniadaniowym. Wyjdzie Ci to na zdrowie!
Mają wiele zastosowań w kuchni
Co można ugotować z jabłkami? Lista jest pokaźna. Do ciast, szarlotek, racuchów, naleśników, a nawet pierogów uciera się je lub podgotowuje. Makaron z jabłkami to błyskawiczne danie na co dzień. Kompot z jabłek to tradycyjny dodatek do obiadu w wielu domach. Można tymi owocami okrasić lub nadziewać pieczone mięso – znana jest zwłaszcza wykwintna kaczka z jabłkami. Cynamon, goździki lub odrobina cukru doskonale się z nimi komponują.
W suszonej postaci doskonale smakują z płatkami zbożowymi oraz mlekiem lub jogurtem. Jabłka surowe są też podstawą wielu prostych i smacznych surówek i sałatek. Możliwości jest dużo, można łączyć je z marchewką, dynią, żurawiną, winogronami, bananami, selerem, kapustą, a nawet jajkami. Plasterek jabłka może być dodatkiem do rozgrzewającej, zimowej herbaty obok przypraw korzennych, a sok jabłkowy to składnik niektórych drinków alkoholowych.
Jabłka można długo bezpiecznie przechowywać
W przeciwieństwie do wielu miękkich, sezonowych owoców, jabłka wielu odmian nie wymagają szczególnych warunków, by zachowały większość walorów przez wiele miesięcy. Wystarczy czyste, chłodne miejsce w piwnicy, aby przez większość zimy były pyszne i soczyste – pod warunkiem że nie były uszkodzone. Dlatego nawet długo po sezonie pozostają zdrowe i pełne witamin. Oczywiście tak długo chowane w domu jabłka należy sprawdzić przed spożyciem, czy nie pojawiają się oznaki zepsucia. Nie zalicza się do nich pomarszczona skórka – to normalny objaw przechowywania.
Istnieją liczne przetwory jabłkowe
Po prostym wygotowaniu (z cukrem lub bez) otrzymamy jabłkową papkę. W zapasteryzowanych słoikach można przechowywać je wiele miesięcy. Popularne są też jabłkowe dżemy. Z kolei jabłka suszone można pogryzać jak drobne słodycze, a przechowywać równie długo, co weki. Suszenie zachowuje większość wartości odżywczych, a można to zrobić bez kłopotu w warunkach domowych.
Są jeszcze, oczywiście, soki. Mętny sok tłoczony jest zazwyczaj zdrowszy, jako że jest mniej przetworzony – smakuje zresztą niemal jak surowe jabłko. Sok zagęszczany ma mniej wody i służy jako rodzaj słodzika naturalnego pochodzenia. Jeszcze gęstsze są syropy z dodatkiem cukru, stosowane jako słodki dodatek do napojów i deserów. Ponadto w przemyśle spożywczym jabłka są dodatkiem np. do jogurtów i maślanek. Znane i lubiane są też jabłkowe wina i cydry.
Jabłka to filar polskiego rolnictwa
Polska od lat utrzymuje się w pierwszej piątce „jabłkowych” krajów świata. Jeśli porównać to z liczbą ludności, jesteśmy zdecydowanie na pierwszym miejscu. W ostatnich latach roczna produkcja przekracza 4 mln ton! Żadnych owoców nie ma w naszym kraju aż tak wiele, zarówno jeśli chodzi o skalę upraw, jak i liczbę odmian. Każdy słyszał nazwy takie, jak ligol, antonówka, szampion, reneta, gala, papierówka, idared, jonagold. Sadownicy znają ich znacznie więcej.
Eksport polskich jabłek za granicę jest tak znaczący, że jabłonie były zamieszane w politykę. Pamiętamy zapewne zamieszanie wokół embarga na import tych owoców na wschód. Wniosek nasuwa się sam: spożywanie jabłek jest patriotyczne, bo popiera polskie rolnictwo.
Są dobre niemal dla każdego
Jednym z przetworów jabłkowych są przeciery dla niemowląt. To jeden z pierwszych pokarmów stałych (czy raczej półpłynnych), jakie jemy w życiu, gdyż jest lekkostrawny, pożywny, zdrowy i naturalny. W wielu postaciach można jeść jabłka do późnej starości, w tym podczas wielu chorób. Ponieważ nie powodują nagłego skoku glukozy we krwi (z powodu niskiego indeksu glikemicznego), są bezpieczne również dla cukrzyków, mimo słodkości.
Jabłka są niedrogie
Ileż razy zdarza się ze zdziwieniem spojrzeć na paragon w sklepie spożywczym, gdy coś nagle podrożało? Ceny jabłek oczywiście też się zmieniają. Pozostają jednak jednym z tańszych produktów na półkach, zarówno surowe, jak i przetworzone. Kupując niektóre przetwory z droższych owoców, warto zwrócić uwagę, czy dla obniżenia kosztów nie dodano znacznej ilości jabłek. Ich niska cena to efekt dużej skali produkcji oraz doskonalenia hodowli przez całe pokolenia sadowników i botaników. Pieczołowita dbałość o sady z wyselekcjonowanych odmian sprawia, że co roku jabłonie uginają się od owoców.
Ponadto dzięki wielkiej rodzimej produkcji odpadają koszta dalekiego transportu. Wytrzymałość zerwanych owoców sprawia zaś, że ich magazynowanie też jest tanie, dlatego są obecne na sklepowych półkach nawet zimą w niewiele zmienionych cenach.
Są po prostu pyszne i piękne!
Najsmaczniejsze na koniec: ten słodko- kwaskowy smak i soczysty miąższ! To drobna przyjemność na co dzień, którą warto docenić. A wygląd to kwestia gustu, ale jakoś tak się składa, że dorodne jabłka są niezaprzeczalnie estetyczne. Są motywem w malarstwie artystycznym i sztuce użytkowej jako zdobienia obrusów, tapet, kafelków, talerzy. Misa pełna jabłek jest ozdobą każdej kuchni!
Jabłka są lubiane praktycznie przez wszystkich. Mają wiele zastosowań kulinarnych, a ich spożywanie jest korzystne dla zdrowia. Warto po nie sięgać przez cały rok!
- Stare bajki z dzieciństwa – z lat 60, 70, 80 i 90-tych
- Nietypowe i rzadkie imiona dla dzieci – dla chłopców i dziewczynek
- Hulajnoga elektryczna dla dzieci – jaka jest dozwolona prędkość?
- Zabawy sportowe i konkurencje dla dzieci na świeżym powietrzu
- Białko – jakie pełni rolę i funkcję w organizmie, naturalne źródła białek
- Bezpieczeństwo dziecka w podróży: wybór odpowiedniego fotelika samochodowego
- Imiona dla chłopców na literę Z
- Imiona dla chłopców na literę W
- Świnka Piggy (Muppety)
- Kermit Żaba (Muppety)