10 powodów, dla których warto jeść gruszki
- Adela Sobisz
- 3 października, 2023
- Zdrowie
Gruszki – te charakterystyczne, słodkawe owoce, znane są ludzkości od prehistorycznych czasów. W Polsce są mało popularne – a szkoda, bo mają wiele zalet.
Spis Treści
ToggleGruszki – wymieniamy 10 powodów, dla których warto je spożywać!
Jeśli mielibyśmy wymienić tylko najważniejsze powody, dla których warto sięgnąć po gruszki, to byłyby to:
Niepowtarzalny smak gruszek
Smak gruszek jest jak ich kształt: niepowtarzalny. Zazwyczaj soczyste i lekko słodkawe, rozpoznać je można po charakterystycznym chrupaniu maleńkich twardych cząstek między zębami. To komórki kamienne, czyli małe skupiska twardzicy – najtwardszej tkanki roślinnej. Unikalny smak gruszek sprawia, że można dodawać je do potraw zarówno słodkich, jak i wytrawnych.
Gruszki zawierają witaminę C i nie tylko
Jak wiele owoców, gruszki mają wiele witamin. Najwięcej w stosunku do dziennego zapotrzebowania człowieka znajdziemy w nich witaminy C, ale również witaminy K, B2, B6 oraz B9.
Pozytywny wpływ gruszek na trawienie
Gruszki zawierają ok. 3 g błonnika pokarmowego na 100 g miąższu oraz sorbitol i fruktozę. Ta mieszanka cukrów pobudza pracę jelit, ale na szczęście rzadko powoduje biegunki. Owoce te zatem pomagają w przeciwdziałaniu zaparciom.
Gruszki zawierają przeciwutleniacze
Gruszki zawierają kilka związków chemicznych, które dbają o zdrowie na poziomie molekularnym. Chodzi o antyoksydację, czyli neutralizowanie aktywnych form tlenu. Niszczą one struktury komórkowe – białka i kwasy nukleinowe. Przeciwutleniacze zawarte w gruszkach to polifenole, witamina C, witamina K oraz floretyna, którą posiadają również jabłka.
Inne działania prozdrowotne gruszek
Wspomniane przeciwutleniacze, dostarczane do organizmu regularnie, zapobiegają nowotworom. Zawarty w gruszkach potas jest kluczowy dla zdrowia układu krwionośnego. Umiarkowane ilości gruszek są całkowicie bezpieczne dla diabetyków, gdyż – choć słodkie – mają niewysoki indeks glikemiczny (wynosi on ok. 30).
Gruszki są strawne i niskokaloryczne
To cecha wspólna wielu owoców, ale warto powtarzać przy każdej okazji: prawie każdy świeży, dorodny owoc jest zdrowszy od wysoko przetworzonych łakoci. Około 60 kcal na 100 g gruszki to niewiele, więc na dietach odchudzających można jeść je bez większych wyrzutów sumienia. Wiele odmian gruszek ma zmniejszone ilości komórek kamiennych i miąższ często miększy, niż jabłka – nie są więc wcale ciężkostrawne. W formie przecieru można podawać je nawet małym dzieciom.
Pyszne przetwory gruszkowe
Gruszki mają pewną cechę charakterystyczną: są dojrzałe krótko. Wiele zbiera się przed całkowitym dojrzeniem, a nawet takie wykłada na półki sklepowe, gdyż po krótkim czasie idealnej miękkości robią się przejrzałe. Sporządzenie przetworów zachowuje ich pyszny smak i przydatność do spożycia na długie miesiące. Znane są przepisy na dżemy, konfitury, cząstki gruszek w słodkim syropie, a nawet gruszki marynowane w occie z dodatkiem przypraw korzennych.
Gruszki dodają wykwintności wytrawnym potrawom
Tradycyjna kuchnia polska zazwyczaj nie dodaje owoców do mięs. Jednak okazuje się, że gruszki świetnie sprawdzają się jako nadzienie pieczeni, dodatek do pasztetów lub podstawa sosów do mięs. Komponują się też z orzechami, szynką i serem (zwłaszcza pleśniowym) w sałatkach lub nawet na pizzy. Częściowo wydrążone połówki gruszek można zapiekać z wytrawnym nadzieniem.
Gruszki przyrządzane na słodko
Słodki owoc do słodkich wypieków! Prosty placek biszkoptowy lub tarta z kruchego ciasta z plasterkami gruszek wyglądają przepysznie i tak też smakują. Kulinarna wszechstronność tych owoców sprawia, że „lubią się” z wieloma składnikami: migdałami, twarogiem sernikowym, czekoladą, miodem, kokosem, figami, mascarpone, dynią, wanilią. Gruszki upieczone z dodatkiem cukru lub karmelizowane na patelni to pyszny deser, np. z lodami.
Bogactwo odmian, szereg zastosowań, wiele smaków gruszek
Na koniec mała ciekawostka botaniczna, której mogą nauczyć te owoce. Nikt dokładnie nie wie, ile istnieje gatunków gruszek! Rośliny te mają naturalną skłonność do łatwego krzyżowania się. W zależności od interpretacji krzyżówki mogą być rozumiane jako odrębny gatunek, podgatunek, odmianę lub mieszańca. Sadownicy skwapliwie korzystali z tej właściwości grusz i doprowadzili do powstania kilku tysięcy odmian uprawnych! Mają one różne właściwości drzew (np. czas owocowania, akceptowany klimat, rozmiar plonów) oraz owoców (słodycz, długość przechowywania, twardość, soczystość i inne).
Gruszki, choć mniej popularne niż jabłka, nie są wcale mniej godne uwagi. Doceń ich wyjątkowy smak i mnogość zastosowań w kuchni. Smacznego!
- Stare bajki z dzieciństwa – z lat 60, 70, 80 i 90-tych
- Nietypowe i rzadkie imiona dla dzieci – dla chłopców i dziewczynek
- Hulajnoga elektryczna dla dzieci – jaka jest dozwolona prędkość?
- Zabawy sportowe i konkurencje dla dzieci na świeżym powietrzu
- Białko – jakie pełni rolę i funkcję w organizmie, naturalne źródła białek
- Bezpieczeństwo dziecka w podróży: wybór odpowiedniego fotelika samochodowego
- Imiona dla chłopców na literę Z
- Imiona dla chłopców na literę W
- Świnka Piggy (Muppety)
- Kermit Żaba (Muppety)