10 powodów, dla których warto jeść brzoskwinie
- Adela Sobisz
- 3 października, 2023
- Zdrowie
Źródło witamin, błonnika pokarmowego i składników przeciwnowotworowych. Słodkie, z charakterystyczną skórką, pokrytą meszkiem. Dziś przyjrzymy się temu, jaki wpływ na organizm ma spożywanie brzoskwiń.
Spis Treści
ToggleBrzoskwinie – dlaczego warto je jeść?
Sprawdź najważniejsze powody, dla których warto jeść brzoskwinie. Zapraszamy do lektury!
Brzoskwinie a oczyszczanie organizmu
Ze względu na sporą zawartość wody (aż 90 %), owoc ten wykazuje działanie moczopędne. Dzięki temu wspiera prawidłowe funkcjonowanie nerek i pęcherza moczowego. Zalecany jest w schorzeniach układu moczowego, może również być spożywany przez osoby cierpiące na reumatyzm. Reguluje on gospodarkę wodną organizmu.
Jednocześnie brzoskwinia ma dużo błonnika, co pomaga zapobiegać zaparciom i wspomaga pracę jelit i ich perystaltykę. Warto wiedzieć, że owoce te można jeść razem ze skórką, która zawiera wiele cennych składników odżywczych.
Kwas foliowy w brzoskwiniach
Owoc ten zawiera spore ilości witaminy B9, czyli kwasu foliowego. Składnik ten zalecany jest kobietom, spodziewającym się dziecka. Zapobiega on powstawaniu wad płodowych i korzystnie wpływa na rozwijające się dziecko. Ponadto potas wzmacnia organizm matki, reguluje ciśnienie krwi i niweluje skurcze mięśni oraz zmęczenie.
Brzoskwinie a menopauza
W składzie tego pysznego owocu znajduje się również bor. Wpływa on pozytywnie na aktywność kobiecego hormonu – estrogenu. Tym samym łagodzi nieprzyjemne objawy menopauzy. Ponadto pierwiastek ten obniża ryzyko zachorowania na osteoporozę. Warto zatem sięgać po brzoskwinie, by dłużej cieszyć się młodym i mocnym układem kostnym.
Źródło witaminy A
Brzoskwinie zawierają sporo beta-karotenu, będącego prekursorem witaminy A. Ten składnik jest niezbędny m.in. dla prawidłowej pracy oczu, zwłaszcza po zmroku. Ma on również znaczenie w prawidłowym rozwoju dzieci. Warto więc podawać brzoskwinie maluchom, by wspierać ich wzrost. Karotenoidy są również znane ze swych właściwości odmładzających: zapobiegają zmarszczkom, a także chroni przed niszczącym działaniem wolnych rodników na organizm. Wraz z witaminą E (również obecną w brzoskwiniach!) stanowi wspaniałe wsparcie dla zdrowej, pięknej cery, nadając jej ładny koloryt.
Brzoskwinie a zapobieganie anemii
Owoce te polecane są osobom, zmagającym się z niedoborami żelaza we krwi. Mają ten pierwiastek w swoim składzie, a dodatkowo działają pobudzająco na wytwarzanie erytrocytów, czyli czerwonych krwinek. Warto je spożywać np. w sytuacji, gdy ma się intensywne miesiączki. Pozwoli to zapobiec rozwojowi anemii.
Brzoskwinie dla osób na diecie
Omawiany tutaj owoc jest świetną przekąską dla osób, odchudzających się czy będących na diecie. Dlaczego? Otóż:
- nie jest kaloryczny – zawiera jedynie około 40 kcal na 100 g brzoskwini,
- jest lekkostrawny i ma błonnik, pobudzający trawienie,
- wykazuje się niskim indeksem glikemicznym (35), dzięki czemu można go jeść przy diecie cukrzycowej,
- nie ma tłuszczu i zawiera mało cukru,
- nie zawiera sodu, a ma za to potas – wspiera więc układ krwionośny i reguluje poziom cholesterolu we krwi
Warto pamiętać, że dotyczy to świeżych owoców, a nie tych suszonych ani zanurzonych w słodkim syropie.
Brzoskwinie a nowotwory
Wykazano, iż regularne spożywanie tych owoców pomaga zapobiegać nowotworom piersi. Wszystko dzięki wspomnianej już neutralizacji wolnych rodników.
Liczne zastosowania w kuchni
Brzoskwinia to uniwersalny owoc, który można wykorzystać w kuchni na wiele sposobów. Nadaje się do przyrządzania orzeźwiającego smoothie. Świetnie sprawdzi się jako składnik sałatek owocowych czy zdrowych i pożywnych deserów, np. w postaci musu. Pokrojona w plasterki, może udekorować domowe ciasto. Da się z niej zrobić dżem czy konfiturę, by mieć cenne źródło witamin na zimowe miesiące.
Witamina C w brzoskwiniach
Owoce zawierają tę cenną witaminę, wspierającą układ odpornościowy organizmu. Oddziałuje ona również pozytywnie na skórę, pobudzając syntezę odpowiedzialnego za jej młody wygląd kolagenu. Pomaga również w absorpcji żelaza, więc wraz z żelazem działa zbawiennie na układ krwionośny u osób z niedoborami tego pierwiastka.
Brzoskwinia to pyszna przekąska!
Wyjątkowy, słodki smak sprawia, że owoc ten jest lubiany przez wiele osób. Nawadnia on ciało, a jednocześnie nie tuczy i nie jest ciężkostrawny. Zamiast sięgać po pełne cukru syntetyczne słodycze, sięgaj więc po brzoskwinię!
Podsumowując, wśród wielu owoców nie tylko sezonowych, dobrze jest sięgać po soczystą, żółtoróżową brzoskwinię. Mogą ją jeść osoby na diecie, cukrzycy, kobiety w ciąży. Jedynym przeciwwskazaniem jest tak naprawdę alergia na ten owoc. Jeśli jej nie masz – smacznego!
- Stare bajki z dzieciństwa – z lat 60, 70, 80 i 90-tych
- Nietypowe i rzadkie imiona dla dzieci – dla chłopców i dziewczynek
- Hulajnoga elektryczna dla dzieci – jaka jest dozwolona prędkość?
- Zabawy sportowe i konkurencje dla dzieci na świeżym powietrzu
- Białko – jakie pełni rolę i funkcję w organizmie, naturalne źródła białek
- Bezpieczeństwo dziecka w podróży: wybór odpowiedniego fotelika samochodowego
- Imiona dla chłopców na literę Z
- Imiona dla chłopców na literę W
- Świnka Piggy (Muppety)
- Kermit Żaba (Muppety)