10 powodów, dla których warto jeść banany
- Adela Sobisz
- 3 października, 2023
- Zdrowie
Są jednymi z najbardziej lubianych owoców. Dostępne w każdym spożywczaku, słodkie, egzotyczne. Banany, oprócz swoich właściwości smakowych, mają też sporo cech prozdrowotnych.
Spis Treści
ToggleBanany – powody, dla których warto po nie sięgać
Dlaczego warto po nie sięgać? Zapraszamy do lektury!
Banan źródłem energii
Jedzenie tych owoców to wspaniały sposób na to, by odzyskać siły i energię. Zamiast sięgać po energetyki, można zjeść bogatego w składniki odżywcze banana. Efekt dla zdrowia będzie lepszy. Działanie to zostało wykazane w badaniu, przeprowadzonym na kolarzach. Duża zawartość błonnika i skrobi daje ponadto uczucie sytości. Pierwiastki takie jak potas, magnez i żelazo pozwalają uzupełnić poziom elektrolitów po intensywnych ćwiczeniach fizycznych.
Warto jednak pamiętać, że dość wysoki indeks glikemiczny (ok. 60-70, zależnie od stopnia dojrzałości), wyklucza dojrzałe banany z diety osób, chorujących na cukrzycę. Mogą oni jednak sięgać po zielone, niedojrzałe banany. Tutaj IG jest na poziomie 30.
Witaminy A i E w bananach
Pyszne, pożywne banany są źródłem cennych witamin, w tym A i E. Odpowiadają one m.in. za stan cery i włosów. Jedząc te owoce, można więc dostarczyć organizmowi składników, wspierających zdrowy wygląd skóry. Wymienione tu witaminy to świetne remedium na stres oksydacyjny. Zwalczają one powstające w ciele wolne rodniki, tym samym spowalniając procesy starzenia.
Banany a układ pokarmowy
Warto wiedzieć, że ten smaczny owoc jest również łagodny dla układu trawiennego. U najmłodszych (i nie tylko) wspiera leczenie biegunek. Reguluje pracę jelit, m.in. dzięki zawartości błonnika. Ponadto banany polecane są osobom, zmagającym się ze zgagą i refluksem żołądkowym. Pomagają bowiem normalizować wytwarzanie kwasu żołądkowego i częściowo go neutralizują, co łagodzi objawy nadkwasoty – w tym ból.
Zawarte w tych owocach prebiotyki fermentują w układzie pokarmowym, a dokładniej – w jelicie grubym. Dzięki temu kreują dobre warunki dla rozwoju korzystnych bakterii. Banan obniża także pH treści w jelitach. Ponadto będące w składzie bananów pektyny działają wiążąco na treść pokarmową i również są dobrą pożywką dla dobrych bakterii – stąd działanie przeciwbiegunkowe. Pektyna zmniejsza też poziom LDL – złego cholesterolu. Banan wspomaga eliminację chorobotwórczych patogenów w jelitach.
Wpływ bananów na samopoczucie
Jednym ze składników żółtych, słodkich owoców jest tryptofan. To aminokwas, który jest prekursorem:
- serotoniny (hormonu szczęścia), odpowiedzialnej za dobrą pamięć i dobre samopoczucie; jej niedobór może prowadzić do depresji,
- melatoniny, czyli hormonu, wspomagającego zdrowy i regenerujący sen.
Owoce te są zatem ważnym elementem diety osób, zmagających się z zaburzeniami nastroju, depresją, zaburzeniami lękowymi i problemami ze snem (np. bezsennością). Pozytywny wpływ na samopoczucie wykazują również witamina B6 i magnez – składniki, łagodzące stres i pomagające się odprężyć.
Potas – sprzymierzeniec układu krwionośnego i moczowego
Banany zawierają sporo potasu, który jest odpowiedzialny za regulację ciśnienia krwi w organizmie. Ich spożywanie jest zatem sposobem na profilaktykę chorób układu krążenia, np. udaru czy miażdżycy. Pierwiastek ten pobudza także do pracy nerki, co wspiera naturalne procesy oczyszczania organizmu z toksyn. Wspiera ponadto układ nerwowy.
Magnez dla Twoich mięśni
Jeden średni banan pokrywa 8% dziennego zapotrzebowania na magnez. Ten pierwiastek polecany jest przy częstych skurczach mięśni, np. u sportowców. To właśnie jego niedobory mogą odpowiadać za skurcze. Co ciekawe, dotyczy to również mięśni gładkich. Z tego względu magnez bywa pomocny przy bolesnym miesiączkowaniu – rozluźnia mięśnie w jamie brzusznej. Przy okazji, magnez bierze też udział w przewodnictwie nerwowym i współuczestniczy w utrzymaniu ciśnienia krwi na właściwym poziomie.
Witamina C w bananie
Jedząc jednego banana na dzień, pokrywasz blisko 20% dziennego zapotrzebowania na tę witaminę. Dzięki temu wzmacniasz swoją odporność. Oprócz tego witamina C, czyli kwas askorbinowy, to świetny antyoksydant. Wspiera on organizm w walce z wolnymi rodnikami, odpowiadającymi m.in. za procesy starzenia.
Można je jeść w różnych stopniach dojrzałości
Banany da się jeść w wielu stadiach ich dojrzałości:
- zielone, które zawierają więcej skrobi opornej, ale mniej cukrów prostych – zaopatrują ciało w energię wolniej, ale uwalnia się ona dłużej,
- dojrzałe, mające mniej skrobi, a więcej prostych cukrów i dające solidny zastrzyk energetyczny
- mocno dojrzałe, z brązowymi plamami na skórce – zawierające czynniki, pozwalające zwalczać komórki nowotworowe.
Banan: świetny dodatek do deserów
Omawiany owoc jest wspaniałym dodatkiem deserów. Świetnie komponuje się z lodami. Popularny jest tzw. banoffee, czyli ciasto z bananami i masą toffi (kajmakową). Dzieciaki uwielbiają również naleśniki z bananami i kremem czekoladowym. Banan dobrze komponuje się też z mascarpone i bitą śmietaną. A w zdrowszej wersji? Zmieszaj banana, jogurt naturalny lub mleko i odrobinę kakao. Otrzymasz w ten sposób pyszny, pożywny shake!
Banany dla przyszłych mam
Zawierające żelazo i kwas foliowy banany mogą być spożywane w ciąży. Kwas ten jest niezbędny, by zapobiegać wadom rozwojowym dziecka. Żelazo z kolei zapobiega anemii.
Przyszłe mamy niekiedy uskarżają się na zgagę czy refluks. Jak już wspominaliśmy, banan jest w stanie neutralizować kwas żołądkowy. Może być zatem dobrym sprzymierzeńcem w walce z ciążowymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego.
Są niezwykle smaczne, pożywne i bogate w cenne składniki. Można je dostać w sklepie niezależnie od pory roku. Są też w wersji suszonej, np. w postaci chipsów bananowych. Egzotyczne, żółte banany to wartościowy element diety. Warto włączyć je do swojego jadłospisu i cieszyć się ich smakiem każdego dnia.
- Amelia – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Weronika – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Nikodem – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Natalia – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Karol – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Artur – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Zofia – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Monika – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Hanna – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny
- Krzysztof – znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny